Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Na Vysočině vznikla komise pro výstavbu nového jaderného zdroje

12.4.2017

Jihlava 11. dubna (ČTK) - Radní Kraje Vysočina dnes schválili vznik komise pro výstavbu nového jaderného zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany. Úkolem nové komise bude v příštích letech projednávat postup přípravy a schvalování této investice, která je důležitá nejen pro Třebíčsko a Kraj Vysočina, ale i pro Jihomoravský kraj a celou Českou republiku. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), který byl jmenován předsedou komise. Její členové se poprvé sejdou 2. května.

Dostavbu elektrárny Dukovany v minulých letech podporovali krajští politici napříč stranami, nic na tom nezměnily ani poslední krajské volby.
Komise by podle Běhounka měla pomáhat včas odhalit slabá místa a problémy ohrožující přípravu investice, vytvářet podle potřeby tlak na příslušné instituce a pomáhat řešení takových problémů. "Cílem je dosáhnout obnovy technologie jaderné elektrárny tak, aby provoz nemusel být přerušen, tedy aby nový zdroj byl spuštěn před odstavením stávajících výrobních bloků," řekl Běhounek. Jen tak bude podle něj možné udržet v regionu stabilní hospodářskou a sociální situaci a zajistit pracovníky pro další provozování jaderné energetiky.
V komisi jsou zastoupeni představitelé všech politických klubů, sdružení Energetické Třebíčsko, občanské bezpečnostní komise, firmy ČEZ, Energoregionu a dalších subjektů včetně zastupitelů Jihomoravského kraje a starostů některých obcí.
Komise pro výstavbu nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany je podle Běhounka jediným poradním orgánem rady Kraje Vysočina, ve kterém bude mít z praktických důvodů své zástupce i sousední Jihomoravský kraj. "První jednání této osmnáctičlenné skupiny by se mělo uskutečnit za účasti zástupců ministerstva průmyslu a obchodu 2. května," dodal Běhounek.
Spolu s vyjádřením podpory výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech, které krajští zastupitelé schválili letos v únoru, je zřízení komise podle Běhounka dalším z kroků, jejichž prostřednictvím se vedení Kraje Vysočina chce aktivně zapojit do procesů směřujících k rozšíření a prodloužení životnosti dukovanské elektrárny. "Kraj Vysočina jadernou elektrárnu podporuje. Podle současných znalostí jsme přesvědčeni, že stabilní a čistý zdroj energie je potřeba," řekl Běhounek.
Případnou výstavbu nového bloku v sousedství nynějších jaderných elektráren je podle Běhounka nutné časově cílit kolem termínu možného odstavení současných bloků Jaderné elektrárny Dukovany, to je po roce 2035. Přitom mají být vytvořeny podmínky pro prodloužení životnosti nynějších bloků na 50 až 60 let.
Jaderná elektrárna Dukovany patří ke klíčovým zaměstnavatelům jihovýchodní části Kraje Vysočina. Je partnerem sociálních projektů, má vliv na vyšší kupní sílu a životní úroveň regionu. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Mají čtyři reaktorové bloky, blok číslo jedna je od 20. ledna v odstávce. Minulý rok dodala elektrárna do sítě 11,954 terawatthodiny elektřiny.

Zdroj:  Zpravodajství ČTK | 11.4.2017 | 13:45 | Rubrika: ene pol pod efm | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany