Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Některé země se po fukušimské katastrofě odklánějí od jádra

8.3.2016

Základní údaje o jaderných elektrárnách ve světě


 Tokio/Praha 7. března(ČTK) - Základní údaje o jaderných elektrárnách ve světě (před pěti lety, 11. března 2011, postihlo Japonsko mohutné zemětřesení, jehož následná vlna cunami zasáhla severovýchod země a tamní jaderné elektrárny a vyžádala si téměř 19.000 obětí):


- Podle údajů Světového jaderného sdružení (WNA) bylo k 1. lednu 2016 ve světě 439 provozuschopných jaderných reaktorů ve 29 zemích s celkovým výkonem přesahujícím 382.000 MW, jež dodávají přes 11 procent světové produkce elektřiny.

- Nejvíce jaderných reaktorů je v USA (99), které následuje Francie a Japonsko. Ve výstavbě je v současnosti 66 jaderných bloků, nejvíce v Číně (24).

- Největší podíl jádra na výrobě elektřiny má Francie (76,9 procenta), následuje Slovensko a Maďarsko.

- Velký rozvoj zaznamenávala jaderná energetika do konce 70. let, poté začal počet nových projektů atomových elektráren klesat. Svou váhu měly i obavy z jaderné havárie, podobné těm, ke kterým došlo například v březnu 1979 v elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii v USA a především 26. dubna 1986 v ukrajinském Černobylu. Zatím poslední velká havárie jaderné elektrárny se stala 11. března 2011 v japonské Fukušimě, kterou zasáhlo zemětřesení a následná vlna cunami.

- Evropská unie přistoupila v reakci na havárii ve Fukušimě na zátěžové testy evropských jaderných elektráren. Testy zkoumaly, jak jsou elektrárny připraveny vypořádat se s extrémními případy, jako jsou ničivá zemětřesení či záplavy. Výsledky zveřejněné v říjnu 2012 odhalily, že úroveň bezpečnosti je obecně vysoká. Moderní standardy pro kalkulaci rizik ze zemětřesení nebyly při plánování elektráren brány v potaz u 54 reaktorů v EU (37 procent). U povodní se to týkalo 62 reaktorů (43 procent). Mezinárodní doporučení týkající se seismických nebezpečí nesplnilo 65 reaktorů (45 procent). Brusel vyzval státy, aby začaly doporučení rychle převádět do praxe.

- Některé země po havárii Fukušimy přistoupily k postupnému utlumení provozu svých jaderných elektráren. Německo rozhodlo o předčasném uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Jaderné zdroje by měly přestat dodávat elektřinu do sítě nejpozději v roce 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje energie, mimo jiné větrné farmy. Země chce omezit i výrobu elektřiny z uhlí. Odklon od jaderné energetiky však může způsobit v zemi problémy, protože obnovitelné zdroje vyrábějí elektřinu především na severu Německa, zatímco největší spotřeba je na jihu země a elektrické vedení s dostatečnou kapacitou se zatím nepodařilo postavit.

- K odpojování svých reaktorů přistoupilo také Švýcarsko, kde by měla první jaderná elektrárna zastavit provoz v roce 2019, poslední pak v roce 2034. Naopak, své plány přehodnotila Belgie, která měla podle původních předpokladů ukončit provoz svých dvou nejstarších jaderných bloků do konce loňského roku. Vláda ale prodloužila jejich činnost na dalších deset let. Francouzská vláda se zavázala snížit do roku 2025 podíl jádra na produkci elektřiny ve Francii na 50 procent, zároveň se ale rozhodla prodloužit životnost jaderných elektráren v zemi ze 40 na 50 let.

- První stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí ve Fukušimě má být projekt Hinkley Point v Británii. Elektrárna Hinkley by měla zahájit provoz v roce 2023, ale výstavba se asi opozdí. Její životnost bude 60 let a celkové náklady na výstavbu se odhadují na 24,5 miliardy liber. Na celkové výrobě elektřiny v Británii bude mít podíl kolem sedmi procent.

- První skutečný jaderný reaktor spustili Američané v prosinci 1951 v Idahu. Jeho výkon byl ale tak malý, že dokázal krýt pouze spotřebu nutnou pro chod zařízení.

- První jadernou elektrárnu napojenou na síť zprovoznili v červnu 1954 sovětští vědci v Obninsku, vzdáleném asi 110 kilometrů jihozápadně od Moskvy. Zařízení v ostře střeženém "tajném městě" vyrábělo 5000 kilowatt do roku 1968, kdy začal reaktor sloužit výhradně pro výzkumné účely Akademie věd SSSR a k výrobě teplé vody. Elektrárna byla poté definitivně zavřena v dubnu 2002.

- První jaderná elektrárna v bývalém Československu zahájila provoz 25. prosince 1972 v Jaslovských Bohunicích u Trnavy, na území dnešní České republiky byla v březnu 1985 spuštěna první a atomová elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku. Největším zdrojem elektrické energie v ČR je v současnosti jaderná elektrárna Temelín, která vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V loňském roce vyrobila přes 14 milionů MWh elektřiny, což bylo čtvrté nejvyšší množství vyrobené za 15 let provozu.

 

Zpravodajství ČTK | 7.3.2016 | 10:10 | Rubrika: kat | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany