Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

V únoru prověří Dukovany odborníci ze světa

V únoru prověří Dukovany odborníci ze světa

Mise WANO Peer Review Follow-Up proběhne v Jaderné elektrárně Dukovany 18. – 22. února 2019.

Ukončení odstávky 3. bloku v JE Dukovany

Ukončení odstávky 3. bloku v JE Dukovany

Od dnešní sedmé hodiny ranní jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky JE Dukovany. Energetici na 3. výrobním bloku ukončili první letošní odstávku pro výměnu paliva. Štěpná reakce byla na třetím bloku obnovena v úterý, blok byl připojen do sítě v noci na čtvrtek, kdy začal vyrábět elektrickou energii. Aktuální výkon reaktoru je 35 %. V následujících dnech budou operátoři pokračovat v předepsaných kontrolách a postupně zvyšovat výkon.  Plného výkonu by měla elektrárna dosáhnout na konci týdne.

Atomoví byznysmeni míří do Prahy, pozval je Filip kvůli Dukovanům

V Poslanecké sněmovně se objeví prezidenti nebo viceprezidenti všech šesti globálních koncernů, které mají zájem o stavbu jaderného reaktoru v Dukovanech. Na seminář, který ve čtvrtek 21. února proběhne pod záštitou místopředsedy sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, už má hospodářský výbor přes 150 zájemců. Na prezentaci zahraničních koncernů se chystá i premiér Andrej Babiš (ANO) či Daniel Beneš, šéf energetické společnosti ČEZ, jež Dukovany provozuje.

Zprávy z jaderné energetiky - 8. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Ze světa: Použité palivo z JE Borssele dorazilo do Francie k přepracování. Taipower vyloučil možnost restartu JE Lungmen. Společnost Terrestrial Energy podepsala kontrakt s  NRG  na zkoušení materiálu pro reaktor generace 4 v Pettenu. Čtvrtý korejský blok s reaktorem APR 1400 je připravený ke spuštění.

Z domova: Novou JE by měl stavět ČEZ s garancí státu

Zpravodaj @INFO JE Dukovany a JE Temelín - 1/2019

Zpravodaj @INFO JE Dukovany a JE Temelín - 1/2019

Vyšla první čísla elektronických zpravodajů Skupiny ČEZ pro region JE Dukovany a region JE Temelín se souhrnem zpráv z prvního měsíce letošního roku.

Aktuálně - Provoz JE Dukovany i příprava nového jaderného zdroje

Rozhovor s Milošem Štěpanovským, ředitelem JE Dukovany a Martinem Uhířem, generálním ředitelem EDU II.

Zprávy z jaderné energetiky - 2. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1, 2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: O lokalitách pro hlubinné úložiště Rada SURAO opět nerozhodla

Ze světa: Výstavba JE Roopur v Bangladeši jde podle harmonogramu, spouštění se plánuje na 2023/24. MAAE konstatuje, že likvidační práce  na Fukišima probíhají úspěšně.  Odstavení některých francouzských JE není signálem o odchodu od jaderné strategie energetiky.

Westinghouse pracuje na obnovení výroby paliva typu  VVER-440. Rolls-Royce žádá vládu o podporu projektů SMR.  Výroba elektrické energie jadernou cestou v Číně stoupla o 18,6%  v roce 2018. Rosatom začal testovat tolerantní palivo pro ruské i zahraniční reaktory. KHNP spolupracuje se společností Sargent & Lundy v rámci rumunského projektu. Belgický Elektrabel obdržel souhlas se znovu najetím JE Doel 2.

Nováková: Nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ s garancí státu

Praha 3. února (ČTK) - Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). To je varianta financování, kterou preferuje vláda, dodala.

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

Lze jadernou elektrárnu Dukovany (EDU) provozovat ještě dalších dvacet nebo i třicet let? To jsou otázky, kterými se nyní aktivně zabývají tamní energetici. Zároveň s tím ČEZ už nyní v Dukovanech naplno připravuje výstavbu jednoho či dvou nových bloků elektrárny.

Rozhodnutí o snížení počtu míst pro hlubinné úložiště se odkládá

Zpravodajství ČTK  Praha 30. ledna (ČTK) - Rozhodnutí o snížení počtu možných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR se odkládá. Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lucie Steinerová ČTK řekla, že rada úřadu dnes o záležitosti a snížení počtu vytipovaných míst z devíti na čtyři opět nerozhodla. Podle předsedy rady a náměstka ministryně průmyslu Reného Neděly chce rada mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany