Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zabezpečení jaderných elektráren se stále vylepšuje, aby odpovídalo trendům doby

Zabezpečení jaderných elektráren se stále vylepšuje, aby odpovídalo trendům doby

Stovky vyřízených bezpečnostních prověrek, změny ve vnitřní legislativě i doplnění fyzických zábran a dalších prvků.  Tak vypadá v praxi zvyšování úrovně zabezpečení českých jaderných elektráren. Jde o logický vývoj v čase u elektráren, které zabezpečují dodávky elektřiny i půl století a v průběhu života se proměňují s dobou. S hlavními novinkami se dnes v dukovanské jaderné elektrárně seznámili na uzavřeném zasedání zástupci státu i vybraní zaměstnanci. Pro ty byly určeny i prohlídky techniky ostrahy, policistů a vojáků, kteří se podílejí na střežení jaderného zařízení.

V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku

V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany po 94 dnech plného provozu všech čtyř výrobních bloků zahájili odstávku druhého výrobního bloku. Kromě výměny části paliva mají v plánu řadu kontrol, servisních a modernizačních prací. Přesně ve 12 hodin v pátek 17. 5. operátoři zahájili postupné snižování výkonu reaktoru a blok přestal elektřinu dodávat kolem 17 hodiny. Ostatní tři dukovanské výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu. Odstávka se odběratelů nijak nedotkne, dočasně sníženou výrobu elektřiny ČEZ nahradí z dalších energetických zdrojů.

Zprávy z jaderné energetiky - 17. 5.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. Druhý blok je na tzv. výkonovém efektu před koncem kampaně a připravuje se odstávku pro výměnu paliva

V Temelíně oba bloky na plném výkonu.

Editorial - Nový blok v Dukovanech prý nebude mít dostatek vody?

Z domova - V Řeži se vzpomínalo na nestora československých jaderných oborů Čestmíra Šimáněho

Ze světa - Čína a Rusko jsou připraveny podepsat dohodu za 1,7 miliardy dolarů za nové bloky Xudabao. Wood vyhrál kontrakt na 4,6 milionu dolarů, aby vedl další fázi projektu „Virtuálního“ jaderného výzkumu ve Spojeném království.  Polsko položilo základy pro první jaderné reaktory, říká ministr energetiky.  JE Three Mile Island bude trvale odstavena. Novovoroněžská JE-II: Další blok generace III+ dodává elektřinu do sítě

V Dukovanech začalo požární cvičení. Do elektrárny se sjíždí jednotky hasičů z Jihomoravského kraje i Vysočiny

V Dukovanech začalo požární cvičení. Do elektrárny se sjíždí jednotky hasičů z Jihomoravského kraje i Vysočiny

Dnes ve 14 hodin byl v administrativní budově Jaderné elektrárny Dukovany vyhlášen cvičný požární poplach. Simulovaný požár vypukl ve třetím patře administrativní budovy, ve které průběžně pracují více než čtyři stovky zaměstnanců. Cílem cvičení je ověření součinnosti operačního střediska HZSp EDU s krajským operačním a informačním střediskem HZS Kraje Vysočina, spolupráci mezi zasahujícími jednotkami hasičů i chování a znalost zaměstnanců elektrárny při požáru. Velitel zásahu nařídil evakuaci budovy, která probíhá i za pomocí evakuačního rukávu.

 

Technici v Dukovanech se připravují na odstávku. Využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi.

Technici v Dukovanech se připravují na odstávku. Využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi.

V Jaderné elektrárně Dukovany vrcholí přípravy na druhou odstávku letošního roku. Energetici se už několik týdnů intenzivně připravují na řadu servisních, kontrolních i modernizačních činností, které v jejím průběhu plánují provést. Mimořádný nápor zažívají i zaměstnanci skladů. Situaci jim ale ulehčuje skladový systémů, který elektrárna v uplynulých letech zavedla. Elektrárna tak disponuje jedním z nejmodernějších skladovacích systémů v České republice.

Zprávy z jaderné energetiky - 3. 5.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. Druhý blok je na tzv. výkonovém efektu před koncem kampaně. Proběhlo několik tematických havarijních cvičení.

V Temelíně se spustil první blok (29. 4.) po odstávce. 2. blok je na plném výkonu.

Z domova: Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem jsou zdroje menšího výkonu. Česko a Slovensko by mohly řešit hlubinné jaderné úložiště společně, uvedl Pellegrini.  Měření výroby a vlastní spotřeby elektrické energie JE Dukovany dodává IaC Energo.  Společnost CKBM ze skupiny Rosatom koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu.

Ze světa

Doosan se bude podílet na vývoji malého modulárního reaktoru NuScale.  Studené zkoušky probíhají v čínském bloku JE Fuquing 5. Závěrečná zkouška funkčnosti Černobylského nového sarkofágu proběhla.

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení v duchu „Kdo je připraven, není zaskočen!“

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení v duchu „Kdo je připraven, není zaskočen!“

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany zahájili letošní sérii preventivních cvičení zaměřených na protipožární prevenci i neobvyklé události. Cílem těchto cvičení je ověřit připravenost zaměstnanců i všech osob pohybujících se v areálu elektrárny i na málo pravděpodobné události. Během uplynulého týdne tak zaměstnanci procvičili už dva scénáře a další budou probíhat v následujících týdnech. Vedle plánovaných cvičení v průběhu roku čeká na členy havarijního štábu také tajné cvičení, k jehož spuštění dává pokyn ředitel elektrárny.

Budoucnost jádra - speciální vydání přílohy MF Dnes

Budoucnost jádra - speciální vydání přílohy MF Dnes

17. dubna vyšlo speciální vydání Budoucnost jádra, které iniciovalo Energetické Třebíčsko.

Můžete si ji přečíst nebo stáhnout na webu Energetického Třebíčska - https://www.energeticketrebicsko.cz/aktualne/specialni-vydani-budoucnost-jadra/

V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků

V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků

Studenti 3. ročníku gymnázií úspěšně složili první „maturitní“ zkoušku ve svém životě. Celkem 34 studentů přijelo na 3 dny do Jaderné elektrárny Dukovany, aby v rámci odborné stáže nahlédli pod pokličku fungování jaderné elektrárny. Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu, a beseda s předsedkyní SÚJB, paní Danou Drábovou.

Zprávy z jaderné energetiky - 11. 4.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. V Temelíně probíhá odstávka na 1. bloku, 2. blok je na plném výkonu. V Temelíně ukončili zavážku paliva, část paliva je od fy Westinghouse.

Z domova: Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany zasedala. NUVIA představila portfolio produktů na akci TECH EXPO 2019

Ze světa: Finský TVO oznamuje další zpoždění projektu Olkiluoto-3 EPR. Schválení lokality pro egyptskou jadernou elektrárnu- Uzbekistán zahájil výběr lokality pro první jadernou elektrárnu, říká IAEA. Rusko potvrzuje harmonogram pro čtyři nové bloky VVER v Číně. Kanadský regulátor obdržel žádost o licenci na malý modulární reaktor. Plovoucí jaderná elektrárna Rosatomu bude spuštěna v listopadu 2019

Pro techniky: Kanadský Modulární Mikro Reaktor

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany