Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Dukovany odstartovaly novou etapu provozního života

Dukovany odstartovaly novou etapu provozního života

Jadernou elektrárnu Dukovany hodlá společnost ČEZ provozovat ještě nejméně dvacet let s možností dalšího prodloužení. Přizpůsobila tomu svou výrobní strategii, plán investic i například nábor zaměstnanců. Paralelně ale poběží i příprava nových jaderných bloků, které by měly stávající jednotky nahradit právě po roce 2035.

Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan

Praha 19. února (ČTK) - Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Na dnešním energetickém Žofínském fóru v Praze to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle ní totiž existuje obecná evropská tendence, aby byly jaderné bloky v provozu optimálně pouze po dobu 40 let. V případě Dukovan by to znamenalo odstavení bloků o deset let dřív, než je nyní plánováno. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037.

Rozhovor s Danou Drábovou pro ČRo Radiožurnál

Případná výstavba nových jaderných reaktorů v Česku je horkým tématem. Dokonce kvůli němu možná tak trochu zapomínáme na ty, které už v Dukovanech a v Temelíně běží. Zatím totiž bez větších komplikací vyrábějí elektřinu. Dříve či později je ale bude nutné odstavit. A ukončení provozu jaderného zařízení je úkol časově i technicky náročný a drahý. Kdy nejpozději nás čeká a nemine? U protějšího mikrofonu je připravena Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vítejte ve vysílání Českého rozhlasu.

Konference SMR 2018 - Český malý jaderný reaktor žádá o patent

Čeští vědci vyvíjí malý jaderný reaktor a využívají při tom unikátních zkušeností s roztavenými solemi. Projekt Energy Well se od loňského roku posunul a nyní žádá o patent. To padlo 15. února na konferenci Malé jaderné reaktory na půdě Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Zprávy z jaderné energetiky - 9. únor 2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE je odstaven 1. blok do konce března, 2. blok je na plném výkonu.

V Jaderné elektrárně Dukovany zasedal Hospodářský výbor PS Parlamentu České republiky.  Dukovanská výzva II - spolky obcí a místního průmyslu  kolem EDU podaly Vládě  další, již druhou Dukovanskou výzvu k rozhodnutí o výstavbě EDU II.

Z domova: Světový unikát v Třebíči: Radiaci měří dron. Správa úložišť  RA odpadů (SURAO) stáhla žádosti o prodloužení platnosti průzkumných území.

Technické opakování:  Jaderné palivo  - palivový cyklus jaderných elektráren

Ze světa: První blok JE Leningrad II dosáhl MKV. US federální zařízení by se měla zaměřit na SMR (malé modulární reaktory ) pro dosažení energetické bezpečnosti. JE Oyster Creek bude odstavena v říjnu 2018. JE Rostov 4 připojen k síti.

Světový unikát v Třebíči: Radiaci měří dron

Světový unikát v Třebíči: Radiaci měří dron

Systém na přesné měření radiace pomocí dronu představili v Třebíči experti ze společnosti NUVIA. Česká firma ho vyvinula jako první na světě. Bezpečný způsob identifikace zdroje radioaktivního záření se spolehlivými údaji může být pomocníkem vojáků, záchranářů, výzkumníků, ale i soukromých firem.

Třebíčsko nyní posílá další vzkaz ministrům. Žádá rozhodnutí o Dukovanech

Třebíčsko – Pospěšte si, vzkazují vládě podporovatelé výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech.

@INFO JE Dukovany - 1/2018

@INFO JE Dukovany - 1/2018

Vyšlo lednové číslo elektronického zpravodaje Skupiny ČEZ pro region JE Dukovany.

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny PČR zasedal v Dukovanech

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny PČR zasedal v Dukovanech

Budoucnost české energetiky, naplňování Akčního plánu Aktualizované státní energetické koncepce byla tématem jednání členů Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, který ve dnech 31. ledna a 1. února zasedal v Jaderné elektrárně Dukovany.

Zprávy z jaderné energetiky - 2. únor 2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE je odstaven 1. blok do konce března, 2. blok je na plném výkonu.

Přečtěte si: Podrobný přehled Jaderný svět v roce 2017

Z domova: Předchozí vlády propásly optimální čas rozhodnutí o novém jaderném bloku, říká ministr T. Hüner

Ze světa: Na JE Sanmen 2 byly ukončeny horké testy reaktoru AP 1000. Evropa potřebuje jadernou energetiku, říká Foratom. Westinghouse prodlužuje dodávky paliva pro Ukrajinu do roku  2025. Reaktorová nádoba pro JE Fuquing 5 je usazena. Zahájena Finsko Maďarská spolupráce v nové výstavbě JE. Švédské úložiště použitého paliva získalo kladné stanovisko od švédského regulačního úřadu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany