Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Ukončení odstávky 3. bloku v JE Dukovany

Ukončení odstávky 3. bloku v JE Dukovany

Od dnešní sedmé hodiny ranní jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky JE Dukovany. Energetici na 3. výrobním bloku ukončili první letošní odstávku pro výměnu paliva. Štěpná reakce byla na třetím bloku obnovena v úterý, blok byl připojen do sítě v noci na čtvrtek, kdy začal vyrábět elektrickou energii. Aktuální výkon reaktoru je 35 %. V následujících dnech budou operátoři pokračovat v předepsaných kontrolách a postupně zvyšovat výkon.  Plného výkonu by měla elektrárna dosáhnout na konci týdne.

Atomoví byznysmeni míří do Prahy, pozval je Filip kvůli Dukovanům

V Poslanecké sněmovně se objeví prezidenti nebo viceprezidenti všech šesti globálních koncernů, které mají zájem o stavbu jaderného reaktoru v Dukovanech. Na seminář, který ve čtvrtek 21. února proběhne pod záštitou místopředsedy sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, už má hospodářský výbor přes 150 zájemců. Na prezentaci zahraničních koncernů se chystá i premiér Andrej Babiš (ANO) či Daniel Beneš, šéf energetické společnosti ČEZ, jež Dukovany provozuje.

Zprávy z jaderné energetiky - 8. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Ze světa: Použité palivo z JE Borssele dorazilo do Francie k přepracování. Taipower vyloučil možnost restartu JE Lungmen. Společnost Terrestrial Energy podepsala kontrakt s  NRG  na zkoušení materiálu pro reaktor generace 4 v Pettenu. Čtvrtý korejský blok s reaktorem APR 1400 je připravený ke spuštění.

Z domova: Novou JE by měl stavět ČEZ s garancí státu

Zpravodaj @INFO JE Dukovany a JE Temelín - 1/2019

Zpravodaj @INFO JE Dukovany a JE Temelín - 1/2019

Vyšla první čísla elektronických zpravodajů Skupiny ČEZ pro region JE Dukovany a region JE Temelín se souhrnem zpráv z prvního měsíce letošního roku.

Aktuálně - Provoz JE Dukovany i příprava nového jaderného zdroje

Rozhovor s Milošem Štěpanovským, ředitelem JE Dukovany a Martinem Uhířem, generálním ředitelem EDU II.

Zprávy z jaderné energetiky - 2. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1, 2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: O lokalitách pro hlubinné úložiště Rada SURAO opět nerozhodla

Ze světa: Výstavba JE Roopur v Bangladeši jde podle harmonogramu, spouštění se plánuje na 2023/24. MAAE konstatuje, že likvidační práce  na Fukišima probíhají úspěšně.  Odstavení některých francouzských JE není signálem o odchodu od jaderné strategie energetiky.

Westinghouse pracuje na obnovení výroby paliva typu  VVER-440. Rolls-Royce žádá vládu o podporu projektů SMR.  Výroba elektrické energie jadernou cestou v Číně stoupla o 18,6%  v roce 2018. Rosatom začal testovat tolerantní palivo pro ruské i zahraniční reaktory. KHNP spolupracuje se společností Sargent & Lundy v rámci rumunského projektu. Belgický Elektrabel obdržel souhlas se znovu najetím JE Doel 2.

Nováková: Nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ s garancí státu

Praha 3. února (ČTK) - Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). To je varianta financování, kterou preferuje vláda, dodala.

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

V Dukovanech prověřují možnosti delšího provozu

Lze jadernou elektrárnu Dukovany (EDU) provozovat ještě dalších dvacet nebo i třicet let? To jsou otázky, kterými se nyní aktivně zabývají tamní energetici. Zároveň s tím ČEZ už nyní v Dukovanech naplno připravuje výstavbu jednoho či dvou nových bloků elektrárny.

Rozhodnutí o snížení počtu míst pro hlubinné úložiště se odkládá

Zpravodajství ČTK  Praha 30. ledna (ČTK) - Rozhodnutí o snížení počtu možných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR se odkládá. Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lucie Steinerová ČTK řekla, že rada úřadu dnes o záležitosti a snížení počtu vytipovaných míst z devíti na čtyři opět nerozhodla. Podle předsedy rady a náměstka ministryně průmyslu Reného Neděly chce rada mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.

Zprávy z jaderné energetiky - 25. 1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je před spouštěním po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Technická zajímavost: Plovoucí elektrárny

Konference SMR 2019. Pozvánka na netradiční zákaznický den ZAT.

Z domova: WIN- jaderné ženy. Evropský parlament podpořil jaderný výzkum, ve kterém se aktivně angažuje i Skupina ČEZ. Dukovany hrají s otevřenými kartami, informují o všem, co se „šustne“.

Ze světa: Saudská Arábie obdržela nabídku na jaderný blok od pěti zemí. Zpráva Evropské komise říká, že stávající jaderné elektrárny budou nejlevnější zdroj energie po roce 2030. EDF říká, že horké zkoušky ve Flamanville-3 by měly být zahájeny příští měsíc.  Události způsobené korozí na JE Dungeness B jsou klasifikovány stupněm  INES 2. Čínský SGN v rozhovorech s Rolls-Royce nabídl zařízení pro JE  Bradwell B. Poslední čísla ukazují, že jádro je pořád největší zdroj elektrické energie ve Španělsku.  Parlamentní jaderný výbor prohlásil JE Wylfa nezbytnou pro budoucí energetiku Velké Britanie. První blok JE Bilibino je připraven k trvalému odstavení a demontáži.

V Leningradské JE-II se připravují na předepnutí kontejnmentu.Spojené státy musí stavět jaderné elektrárny, aby vyloučily konkurenci nadšené Číny či Ruska.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany