Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

O jádru rozhodneme letos

Jádro do energetického mixu patří. I kvůli cíli snižování emisí, říká nový ministr průmyslu.

Rozhovor Daniela Beneše pro EURO

Rozhovor Daniela Beneše pro EURO

Jako generální ředitel ČEZ, a.s. přežil ve funkci již čtyři české premiéry. O jeho možném odvolání se v kuloárech hovoří minimálně jednou za měsíc. I z toho důvodu, že firmu řídí v době, která velkým energetickým koncernům příliš nepřeje. „Naše představa je, že se někdy mezi rokem 2020 a 2025 vrátíme k EBITDA, na kterou byli naši investoři zvyklí před krizí, to znamená na úrovni 65 miliard až 70 miliard korun," tvrdí Beneš v rozhovoru pro týdeník Euro. Vedení ČEZ aktuálně řeší, zda a jak firmu rozdělit nebo kdo bude stavět nové jaderné bloky.

Zprávy z jaderné energetiky - 12. leden 2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE je odstaven 1. blok do konce března, 2. blok je na plném výkonu.

Ze světa: První kritičnost na JE Leningrad 2/1 se očekává do konce ledna 2018.  První plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov finišuje.  Parogenerátory na JE Fuquing 5 byly namontovány.  EDF ukončil studené testy v JE Flamanville 3.  EDF a MHI reorganizují společnou Atmea.  Finská Loviisa měla rekordní výrobu v roce 1017.

Výročí pro příští týden: 12. 1. 1903Igor Kurčatov, sovětský fyzik († 7. února 1960)

Druhý blok Dukovan dodává elektřinu do sítě

V Dukovanech jsou od soboty 6. ledna opět v provozu všechny čtyři bloky. Energetici po sedmi dnech obnovili výrobou elektřiny z druhého výrobního bloku, který odstavili z důvodu závady na motoru jednoho z  dieselgenerátorů. Reaktor spustili už v pátek a během soboty výrobní blok dosáhl plného výkonu.

Zprávy z jaderné energetiky - 5. leden 2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu tři bloky na plném výkonu. Probíhá náběh bloku č. 2  po krátkodobé odstávce pro opravu záložního dieselgenerátoru.

V ETE je odstaven 1. blok do konce března, 2. blok je na plném výkonu.

V sekci Naše činnost najdete Přehled o jaderném světě a Česku na přelomu roku 2017.

Z domova: Jaderné elektrárny zvýšily výrobu o patnáct procent

Ze světa: EdF predikuje výrazně nižší cenu pro novou JE Sizewell C. Teodor Chirica byl zvolen prezidentem Foratomu, čínská JE Tianwan 3, začala dodávat do sítě. Nový reaktor v JE Rostov nastartován.  Na treťom bloku v Mochovciach začala úvodná fáza studených hydroskúšok.

Jaderné elektrárny zvýšily výrobu o patnáct procent

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce přes 28  terrawatthodin elektřiny, o 4 TWh více než v roce 2016.  Výrazně vyšší byla výroba v Temelíně, kde už 27. listopadu 2017 energetici překonali historický výrobní rekord. Dukovanská jaderná elektrárna získala koncem roku potřebná povolení k dlouhodobému provozu a její výroba by měla vzrůst letos.

Krátkodobé odstavení 2. bloku JE Dukovany

V noci z pátku na sobotu byla v Jaderné elektrárně Dukovany zahájena krátkodobá odstávka druhého výrobního bloku. V rámci odstávky technici opraví závadu na motoru jednoho z 18 dieselgenerátorů, kterou indikovali v rámci pravidelných zkoušek zařízení. Na odběratele elektřiny nebude mít odstávka žádný vliv, neboť energetici využijí aktuálního přebytku elektřiny. Bloky 1, 3 a 4 zůstávají v provozu.

Zprávy z jaderné energetiky - 22. prosinec 2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE je 1. blok v odstávce do března 2018, blok 2. je na plném výkonu.

JE Dukovany  obdržela  19.12. 2017 časově neomezená povolení SÚJB k provozu 3. a 4. bloku

Z domova: Programové prohlášení vlády - rostoucí podíl jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů, a naopak postupném poklesu výroby v uhelných elektrárnách. Zajistíme přípravu výstavby nových jaderných bloků v potřebných termínech

Ze světa: Finsko zvažuje malé reaktory pro vytápění. Olkiluoto 3. zahájilo horké testy. Spouštění JE Rostov 4 pokračuje, reaktor je zkompletován.

Výročí pro příští týden: 26.12. 1898 – Pierre a Marie Curie oznámili objev nového chemického prvku, později nazvaného radium.

@INFO JE Dukovany - 9/2017 a INFO JE Temelín - 12/2017

@INFO JE Dukovany - 9/2017 a INFO JE Temelín - 12/2017

Vyšlo další číslo Zpravodaje @INFO JE Dukovany č. 9/2017 a @INFO JE Temelín č. 12/2017.

ČEZ získal povolení k dlouhodobému provozu Dukovan

Dukovany 19. 12. 2017 – Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení k provozu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou. První a druhý blok už novou provozní licenci mají. Společnost současně musí splnit a dokladovat řadu podmínek. Stav jaderných zařízení ČEZ kontroluje průběžně a na vše dohlíží SÚJB. Po třiceti letech spolehlivého provozu je tak naše první jaderná elektrárna připravena na svoji další etapu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany