Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Míl: Stát letos s ČEZ kvůli novému bloku uzavře dvě smlouvy

Praha 18. března (ČTK) - Stát letos kvůli plánovanému novému jadernému bloku v Dukovanech uzavře s energetickou společností ČEZ dvě smlouvy. První - rámcová - by mohla být připravena k podpisu v létě, druhá - řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru - pak do konce roku. V rozhovoru s ČTK to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Orkán provoz jaderných elektráren neomezil, energetici naopak pomáhali v jejich okolí

Orkán provoz jaderných elektráren neomezil, energetici naopak pomáhali v jejich okolí

Extrémní vítr, který se v noci z neděle na pondělí přehnal přes Českou republiku, se nevyhnul ani oběma našim jaderným elektrárnám v Dukovanech a v Temelíně. Po právě dokončených kontrolách hlásí energetici obou elektráren nulové poškození na objektech a zařízení. Elektrárenští hasiči i přesto měli několik výjezdů, při kterých poskytovali svoji odbornou pomoc v blízkém okolí elektráren.

Zprávy z jaderné energetiky - 9. 3.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. V Temelíně byla zahájena odstávka na 1. bloku, 2. blok je na plném výkonu.

Z domova: Pomoc společnosti NUVIA Ukrajině v měření RA odpadů. Nová potíž jaderných plánovačů: příliš velké reaktory? Tendr na dostavbu Dukovan by podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku mohl být vypsán v roce 2021. Jaderní veteráni ČR rokovali.

Ze zahraničí: JE Olkiluoto 3 obdržela provozní licenci. Společnost Rolls-Royce potvrzuje, že přezkoumává možnosti civilní jaderné výroby. Běloruská JE dosáhla dalších postupných milníků výstavby.

Zprávy z jaderné energetiky - 1. 3.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. V Temelíně se 1. blok připravuje na odstávku 2. blok je na plném výkonu.

Z domova: Návštěva PVP Bukov. Nové zakázky IaC Energo pro JE Dukovany

Ze světa: Belgický regulátor schválil spuštění JE Doel-1 po opravách potrubí. Francouzský regulátor posunul termín pro dodatečnou instalaci dieselgenerátorů. Jižní Korea a SAE se snaží o další spolupráci. Žádné překážky" k udělení provozní licence pro Finské  Olkiluoto-3, říká vláda. WANO oznámilo plány na otevření pobočky a podpůrného střediska v Číně. .Na JE Novovoroněž 2-2 bylo zahájeno zavážení paliva

Zprávy z jaderné energetiky - 22. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky všechny bloky v provozu. 4. blok ukončil odstávku. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Premiér Babiš oznámil restart výstavby nového jaderného bloku. Ministryně Nováková odvolala šéfa SÚRAO Slováka, nahradí ho Jan Prachař

Ze světa: Jaderný podíl výroby elektrické energie   v roce 2018 vzrostl ve Francii, ale klesl ve Spojeném království, říká EDF. Evropská iniciativa financování by neměla vyloučit jadernou energii, říká Foratom.  Ruská jaderná flotila generovala 2,9 TWh  nad plán  2018, říká Rosenergoatom

Stát chce kvůli bloku uzavřít smlouvu s ČEZ, prioritou Dukovany

Praha 21. února (ČTK) - Stát chce kvůli plánované stavbě nového tuzemského jaderného bloku uzavřít s energetickou skupinou ČEZ smlouvu. Na dnešní konferenci k budoucnosti jaderné energetiky v ČR to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl doplnil, že při přípravě stavby nového zařízení se stát zaměří na Dukovany. Smlouva s dceřinou společností ČEZ Elektrárna Dukovany II by mohla podle něj být podepsána ještě letos.

Valná hromada Energoregionu 2020

Valná hromada Energoregionu 2020

Další podpora stavby nových bloků i seznámení starostů s činností sdružení Energoregion 2020. Takové jsou hlavní výsledky jeho valné hromady, která se uskutečnila 20. února 2019 ve Valči.

Výboru pro výstavbu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš

Praha 18. února (ČTK) - Vláda dnes změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Předsedou výboru bude premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředsedkyní ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Zprávy z jaderné energetiky - 15. 2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny bloky. 4. blok ukončil odstávku. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Pátý ročník konference o malých reaktorech SMR 2019. Jak to bude dál s novou výstavbou v Česku?

Ze světa: Nejvyšší představitelé jaderného průmyslu USA žádají Donalda Trampa o pomoc při získávání nových kontraktů. Začalo zavážení paliva na Jihokorejském  Shin-Kori-4.

JE společnosti Vattenfall dosáhly v roce 2018 rekordní výroby 55 TWh. Odchod od jádra je podle belgického ministra vnitřních věcí nereálný.  Prezident Macron říká, že o nové výstavbě JE se rozhodne v roce 2022

V únoru prověří Dukovany odborníci ze světa

V únoru prověří Dukovany odborníci ze světa

Mise WANO Peer Review Follow-Up proběhne v Jaderné elektrárně Dukovany 18. – 22. února 2019.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany