Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Dvacet pět expertů mezinárodní mise WANO dokončilo prověrku Jaderné elektrárny Dukovany

Dvacet pět expertů mezinárodní mise WANO dokončilo prověrku Jaderné elektrárny Dukovany

Dnes 7. 4. 2017 skončila v pořadí již čtvrtá prověrka Jaderné elektrárny Dukovany, kterou zde od 23. 3. prováděli experti WANO, celosvětového sdružení provozovatelů jaderných elektráren. Kontrolou prošly všechny oblasti podle nových výkonnostních ukazatelů a kritérií. Výsledky mise jsou pro elektrárnu významné také s ohledem na probíhající přípravy bloků č. 2, 3 a 4 na další dlouhodobý provoz. Tým odborníků vyhodnotil všechny zjištěné poznatky a stanovil devět oblastí ke zlepšení, což je o polovinu méně než při předchozí misi. Tým také definoval dvě dobré praxe, přenositelné z Dukovan do ostatních elektráren.

Prezident Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu

Prezident Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu

Praha 4. dubna (ČTK) - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Jiřího Havlíčka (ČSSD) novým ministrem průmyslu a obchodu. Při jmenování nového ministra vyzval, aby nenechal vyhasnout tradici českého průmyslu. Havlíček nahradil v úřadu Jana Mládka (ČSSD), který byl odvolán na konci února kvůli problémům se zákonem o elektronických komunikacích. Řízením ministerstva byl poté dočasně pověřen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dana Drábová pro ČRo Plus

Rozhovor s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro ČR Plus.

Zprávy z jaderné energetiky - 31. březen 2017

Jednou větou

V JE Dukovany proíhá odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 znovu spuštěn po kontrole hermetických prostor, 3. a 4. blok jsou v provozu na plném výkonu. Oba bloky JE Temelín jsou na plném výkonu. První letošní protihavarijní cvičení v ETE zakončila radiační kontrola okolí, Westinghouse vyhlásil bankrotovou ochranu, ale dohodl se s US společnostmi na pokračování výstavby bloků AP 1000 v USA.

Jordánsko saudská spolupráce ve vývoji SMR, JE Hinkley Point C  obdržel souhlas s výstavbou, ministr energetiky USA navštívil Yucca Mountain, Indie rozšiřuje  nabídku výcviku přes MAAE

Více dále...

Odstávka 2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončila, blok během dne dosáhne 100% výkonu

Odstávka 2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončila, blok během dne dosáhne 100% výkonu

V Jaderné elektrárně Dukovany od dnešního rána vyrábí elektrickou energii opět tři ze čtyř bloků.

Dnes brzy ráno začal elektrickou energii vyrábět 2. reaktorový blok Jaderné elektrárny Dukovany, který byl odstaven minulý čtvrtek z důvodu drobné netěsnosti ruční drenážní armatury na odvzdušňovacím potrubí o průměru 2 cm. První turbína bloku byla úspěšně přifázována dnes ve 2:07 hod a druhá turbína ve 4:56.

Zpravodaj @INFO JE Temelín č. 3/2017

Zpravodaj @INFO JE Temelín č. 3/2017

Souhrn nejdůležitějších informací z JE Temelín za březen 2017.

Zprávy z jaderné energetiky - 24. březen 2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 ukončil odstávku v sobotu 18. 3. ve 4:37, třetí a čtvrtý blok jsou v provozu na plném výkonu. Opravený stator generátoru se vrátil zpět do Dukovan a byla zahájena mezinárodní prověrka  WANO.  V Temelíně běží oba bloky na plném výkonu. V návštěvním centru ETE přivítali 600 tisícího návštěvníka.

První kontejner s použitým palivem byl zavezen ve skladu použitého paliva na JE Sizewell B, při Výstavbě JE Barakah v SAE  byl naplněn další výstavbový milník, Čínský reaktor CAP1400  vyhověl tlakovým testům. Kanadské konsorcium U-Battery zahájilo předlicenční proces svého malého modulárního reaktoru a EC neshledala chyby na belgické podpoře dlouhodobého provozu jaderných elektráren….. Více dále

Kontrola bloku potvrdila drobnou netěsnost na ruční armatuře

Kontrola bloku potvrdila drobnou netěsnost na ruční armatuře

Kontrola hermetických prostor 2. reaktorového bloku, který byl včera v podvečer neplánovaně odstaven, potvrdila drobnou netěsnost ruční drenážní armatury na potrubí o průměru 2 cm, které slouží k odvzdušnění systému primárního okruhu. Netěsnost neměla vliv na bezpečnost provozu.

174 tunový náklad stator generátoru se vrací zpět do Dukovan

174 tunový náklad stator generátoru se vrací zpět do Dukovan

Dukovany 24. 3. 2017 – dnes v noci začne přeprava 174 tun těžkého nákladu statoru generátoru z Plzně zpět do Dukovan. Přímo ve výrobním závodě generátor prošel podrobnou servisní kontrolou a řadou testů pro udržení jeho maximální životnosti. Všechny zkoušky byly vyhodnoceny jako vyhovující. Zpět do Dukovan dorazí náklad v neděli 26.3.

V Dukovanech začíná mezinárodní prověrka WANO, potrvá do 7. 4.

V Dukovanech začíná mezinárodní prověrka WANO, potrvá do 7. 4.

Dnes 23. 3. 2017 bude v Jaderné elektrárně Dukovany zahájena čtvrtá prověrka světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO PEER REVIEW. Mezinárodní tým odborníků provede během dvou týdnů kontrolu bezpečnosti provozu první jaderné elektrárny na českém území. Tým povede Gabor Vamos z maďarské JE Pakš. Ve skupině 25 expertů jsou vedle zástupců zemí organizovaných v Moskevském centru WANO i experti z center WANO z USA, Francie, Číny a Pákistánu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany