Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 18. 9.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 18. 9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu. V Temelíně  nabíhá blok 1 po krátké odstávce, blok č. 2 v provozu.

Konference: Nuclear Encounter 2020, Plzeňské jaderné dny 2020, Bezpečný a udržitelný konec palivového cyklu (SSFC 2020)

Z domova:Konference Energochemie 2020 v Třebíči

Zahraničí: Hitachi odstupuje od britského projektu nové výstavby. Možná revoluce v dokumentaci jaderné bezpečnosti. Světová jaderná asociace jmenovala nového generálního ředitele.  Ideologie brání pokroku v oblasti změny klimatu.  Důvěra investorů závisí na veřejném přijetí jaderné energie.  Na trzích chybí cenový signál pro jaderné investice.

 

Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech už dosáhla 10,5 TWh

V polovině září přesáhla výroba elektrické energie v Jaderné elektrárně Dukovany přes 10,5 TWh. K vysoké výrobě přispěl plný provoz elektrárny, kde jsou už od května v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Na výši výroby se podílely zejména bloky číslo 1 a 2, na kterých výroba dosáhla přes 3 TWh. I přes několikatýdenní odstávky pro výměnu paliva v prvním čtvrtletí se tak dukovanským energetikům podařilo od začátku roku vyrobit tolik elektřiny, která by stačila na pokrytí více než osmiměsíční spotřeby všech českých domácností.

Jaderné ženy se sešly v Brně. Obdivovaly vilu Tugendhat a zvolily novou předsedkyni

Jaderné ženy se sešly v Brně. Obdivovaly vilu Tugendhat a zvolily novou předsedkyni

Ve čtvrtek 17. září se přes třicet členek WIN Czech sjelo z celé republiky do Brna. Čekal je zajímavý celodenní program. Při ranní kávě si vyměnily zkušenosti ze svých zaměstnání i z toho, jak strávily nouzový stav na jaře letošního roku. Poté se přesunuly do vily Tugendhat. Během hodiny a půl dlouhé komentované prohlídky obdivovaly skvostnou architekturu se všemi jejími detaily. Přesto, že vila je „stará“ devadesát let, svým designem, užitím racionality a nadčasovým vizionářským přístupem architekta překonala nejen svou dobu, ale i doby další. Do toho prostoru vsadil spisovatel Simon Mawer příběh brněnské židovské rodiny ve své knize Skleněný pokoj. Ačkoliv se jedná o beletrii se smyšlenými postavami, „hlavní roli“ hraje vila a její architektura.

Jaderná energie - speciální číslo

Jaderná energie - speciální číslo

Právě vyšlo speciální číslo časopisu Jaderná energie.

Zprávy z jaderné energetiky k 7. 9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu.

V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova:IaC Energo instalovalo a zprovoznilo boroměry na jaderné elektrárně Ringhals (Švédsko)

Zahraničí: Horké testy dokončeny v pákistánském Hualong One. Společnost Dominion Energy žádá o prodloužení licence pro JE North Anna. NuScale získal hodnocení svého projektu SMR od US NRC. Leningrad II-2 dosáhl  minimálního kontrolovaného výkonu.

Babiš: Dodavatele nového bloku Dukovan vybere až příští vláda

Dodavatele stavby plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany zhruba za 160 miliard korun podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vybere až příští vláda, která vzejde příští rok z voleb.

AMPLE STRIKE 2020

Mezinárodní cvičení Armády ČR – APMLE STRIKE 2020 probíhá od 31. srpna až do 19. září 2020 na území České republiky. Součástí tohoto cvičení je stejně jako v předcházejících letech intenzivní letová činnost probíhající i v blízkosti JE Temelín a JE Dukovany a s ní související přelety zúčastněných leteckých sil do vojenských prostorů 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, Boletice, posádka Bechyně, 21. základna taktického letectva Čáslav a Správa letiště Pardubice. Nejintenzivnější výcvik (včetně letové aktivity) bude směřován na pracovní dny v čase od 9.00 do 23.00 hodin v termínu 7. až 17. září 2020. V nočních hodinách a o víkendu může dojít k  přeletům techniky mezi jednotlivými operačními prostory.

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

Vyšla další čísla elektronického vydání Zpravodajů @INFO JE Dukovany a @INFO JE Temelín.

Zprávy z jaderné energetiky k 30. 8. 2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyřibloky na nominálním výkonu. V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova: Ministr Karel Havlíček v Dukovanech

Zahraničí: První reaktor SAE začíná dodávat energii.  TVO předkládá program EIA pro likvidaci velmi nízkoaktivního odpadu. Vláda Ontaria podpořila provoz JE Pickering. Exelon oznámil brzké odstavení čtyř reaktorů v Illinois. „Lovuška“ pro JE Akuyu 2 byla dopravena na lokalitu. 

V Dukovanech už staví nový „blok“

V Dukovanech už staví nový „blok“

Přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany začala výstavba nové fotovoltaické elektrárny, která navýší celkový stávající instalovaný výkon areálu elektrárny o dalších 820 kW. Unikátní je tím, že při její výstavbě současně vznikne 332 nových parkovacích míst, která přinesou dlouho očekávané zlepšení dopravní situace v okolí elektrárny. Nová elektrárna tak nezabere žádnou ornou půdu, ale pouze se efektivně využije parkovací plocha. První megawatty zelené energie by mělo 2.600 fotovoltaických panelů začít do přenosové sítě dodávat už v první polovině příštího roku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany