Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

174 tunový náklad stator generátoru se vrací zpět do Dukovan

174 tunový náklad stator generátoru se vrací zpět do Dukovan

Dukovany 24. 3. 2017 – dnes v noci začne přeprava 174 tun těžkého nákladu statoru generátoru z Plzně zpět do Dukovan. Přímo ve výrobním závodě generátor prošel podrobnou servisní kontrolou a řadou testů pro udržení jeho maximální životnosti. Všechny zkoušky byly vyhodnoceny jako vyhovující. Zpět do Dukovan dorazí náklad v neděli 26.3.

V Dukovanech začíná mezinárodní prověrka WANO, potrvá do 7. 4.

V Dukovanech začíná mezinárodní prověrka WANO, potrvá do 7. 4.

Dnes 23. 3. 2017 bude v Jaderné elektrárně Dukovany zahájena čtvrtá prověrka světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO PEER REVIEW. Mezinárodní tým odborníků provede během dvou týdnů kontrolu bezpečnosti provozu první jaderné elektrárny na českém území. Tým povede Gabor Vamos z maďarské JE Pakš. Ve skupině 25 expertů jsou vedle zástupců zemí organizovaných v Moskevském centru WANO i experti z center WANO z USA, Francie, Číny a Pákistánu.

Druhý dukovanský blok od víkendu opět dodává elektrickou energii.

Druhý dukovanský blok od víkendu opět dodává elektrickou energii.

Dukovany 20. 3. 2017 – Od víkendu opět vyrábí a do sítě dodává elektrickou energii 2. reaktorový blok Jaderné elektrárny Dukovany. Po necelých 182 dnech tak skončila plánovaná odstávka bloku zaměřená na přípravu zařízení a dokumentace k jeho dalšímu dlouhodobému provozu. V jejím průběhu se energetikům podařilo provést rozsáhlé kontroly, testy a zrealizovat 64 významných investičních akcí. V Dukovanech jsou tak nyní v provozu 3 ze 4 bloků. Na jednom bloku probíhá plánovaná odstávka.

Zprávy z jaderné energetiky - 17. březen 2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 nabíhá po odstávce, bylo dosaženo štěpné reakce. Bloky 3 a 4 jsou v provozu na plném výkonu. V Temelíně běží oba bloky na plném výkonu. Lodní doprava na Dalešické přehradě slaví desetileté výročí, v Třebíči jednal zástupce KHNP J. Suh, temelínští hasiči mají nového velitele.

Čínský Yangjiang-4 zahájil komerční provoz, testování systémů na Flamanville 3 bylo zahájeno, ThorCon by mohl být šancí pro Indonésii.  Soud rozhodl o odškodnění  JE San Onofre za dodávku vadných parogenerátorů, Toshiba chce urychlit kroky k prodeji svého podílu na fy Westinghouse, Jižní Afrika se připravuje na výstavbu nového bloku otázkou je „za kolik?“

Dodavatelé malých modulárních reaktorů (SMR)  pokračují v komercializaci, Americké obchodní konsorcium  volá po řešení problému jaderného odpadu, Polsko potřebuje jádro k naplnění požadavků EU. Více dále

V Dukovanech byla obnovena štěpná reakce v reaktoru 2. bloku

Dukovany (Třebíčsko) 14. března (ČTK) - V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici obnovili štěpnou reakci v reaktoru druhého bloku, který je podle plánu odstaven od loňského 16. září. Odstávka tohoto bloku by měla skončit ve čtvrtek, kdy by měl opět začít dodávat elektřinu do sítě.

Upozornění - zkouška pojišťovacích ventilů parogenerátorů 2. bloku JE Dukovany

UPOZORNĚNÍ

V rámci náběhu 2. reaktorového bloku po plánované odstávce (TGO) proběhne zkouška pojišťovacích ventilů parogenerátorů (PV PG) a přepouštěcích stanic do atmosféry (PSA).

Podobně jako při zkoušce technického systému varování, mohou být zvukové signály těchto zkoušek slyšitelné i mimo areál JE Dukovany.

Zkoušky pojišťovacích ventilů parogenerátorů a přepouštěcích stanic do atmosféry v rámci najíždějí 2. bloku proběhnou ve středu 15. března 2017 v průběhu dne mezi 12:00 – 23:00 hod.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na tiskového mluvčího JE Dukovany, pana Jiřího Bezděka, tel. 725 658 965.

Zprávy z jaderné energetiky - 10. březen 2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 nabíhá po odstávce, bloky tři a čtyři jsou v provozu na plném výkonu. V Temelíně běží oba bloky na plném výkonu.

Fantom Dukovan přistižen při činu, Hospodářský výbor parlamentu zasedal k otázce výstavby nového jaderného bloku, Korejci chystají setkání s českými průmyslníky.

Evropská komise povolila Maďarsku rozšířit JE Paks, Jihoafrický ESKOM připravuje výzvu pro dodavatele nového jaderného bloku. Rosatom vyjevil své dlouhodobé plány, Siemens dodal první 3D tištěný náhradní díl pro Slovinské JE Krško.

V Dukovanech dokončují modernizační akce a zkouší zařízení 2. reaktorového bloku pro opětovné najetí

V Dukovanech dokončují modernizační akce a zkouší zařízení 2. reaktorového bloku pro opětovné najetí

Dukovany 10. 3. 2017 – Na druhém reaktorovém bloku provádí energetici testy a zkoušky zařízení před jeho opětovným uvedením do provozu. Jedná se o rozsáhlé kontroly a testy, jejichž cílem je odladit technologii nové systémy před najetím bloku na 100% výkon. Spuštění štěpné reakce se předpokládá ve středu 15.3.

Výbor žádá vládu, aby zvážila přípravu zákona "lex Dukovany"

Praha 8. března (ČTK) - Sněmovní hospodářský výbor žádá vládu, aby zvážila přípravu speciálního zákona, který by měl pomoci při stavbě nových jaderných bloku v Česku. Vyjádření chce od ministrů slyšet do konce května. Usnesení s tímto požadavkem výbor jednomyslně schválil na dnešní schůzi. Takzvaný "lex Dukovany" by podle členů výboru měl obsahovat klíčové body, úkoly a legislativní úpravy a parametry, které jsou pro stavbu nového jaderného bloku v ČR třeba.

Sobotka: Novela může urychlit stavbu bloku v Dukovanech o 3 roky

Praha, Dukovany - Prosazení pozměňovacího návrhu u novely stavebního zákona, kterou se nyní zabývá Poslanecká sněmovna, by mohlo zkrátit přípravu výstavby nového jaderného bloku v jaderné elektrárně Dukovany o tři roky. Novinářům to po jednání s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany