Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

"Jaderní" hasiči zasahují v širokém okolí

"Jaderní" hasiči zasahují v širokém okolí

Až překvapivě početnou skupinou profesionálních hasičů disponuje společnost ČEZ v regionech svých elektráren. Tvoří ji více než tři stovky záchranářů. Z toho jen v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín slouží sto čtyřicet hasičů. Kromě zajišťování protipožární prevence a technologickou pomoc uvnitř elektrárny často vyjíždí na pomoc i do svého okolí. Vedle hašení požárů, vyjíždí na pokyn krajského operačního střediska také k dopravním nehodám k odstraňování následků živelních pohrom v okolních obcích k odchytu zvěře.

Zpravodaj @INFO JE Dukovany - 5/2019

Zpravodaj @INFO JE Dukovany - 5/2019

Vyšlo další číslo elektronického zpravodaje @INFO JE Dukovany se souhrnem aktuálních informací z JE Dukovany.

ČEZ pokračuje v přípravě nového jaderného zdroje

ČEZ pokračuje v přípravě nového jaderného zdroje

Souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR v rámci procesu EIA pro stavbu jednoho až dvou nových bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany je dalším významným posunem v přípravě stavby. Společnost ČEZ aktuálně analyzuje stanovené podmínky a začne připravovat jejich plnění.

Technici dokončili na druhém bloku Dukovan kontroly parogenerátoru a začínají s opravou

Technici dokončili na druhém bloku Dukovan kontroly parogenerátoru a začínají s opravou

Na druhém bloku Jaderné elektrárny Dukovany, jehož odstávka se protáhla kvůli netěsnosti na jedné z trubiček parogenerátoru, dokončili energetici kontroly a mají i připraven technologický postup opravy. Ta by měla začít v příštím týdnu, její nedílnou součástí jsou i rozsáhlé kontroly a testy.  Teprve na základě stoprocentního ověření úspěšnosti prací odstávku ukončí. Podle předběžných odhadů si tento postup vyžádá dva až tři týdny prací navíc.

Zpravodaj @INFO JE Temelín - srpen 2019

Zpravodaj @INFO JE Temelín - srpen 2019

Vyšlo sprvnové číslo elektronického zpravodaje Skupiny ČEZ v regionu JE Temelín.

Zprávy z jaderné energetiky - 23. 8.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 3 a 4. První blok začal odstávku v pátek 16.8., na druhém bloku probíhá oprava parogenerátoru.

V Temelíně jsou oba bloky v provozu.

Z domova: Jodových tablet je dostatek.  Ženy v běhu přivedly do Letního autokina v Dukovanech rekordní počet návštěvníků

Ze světa: EDF Energy restartuje Hunterston B – 4. Filipínská energetická společnost chce využít jadernou energii pro vzdálené oblasti. Filipínská jaderná elektrárna Bataan. Rusko dokončilo hydraulické zkoušky na reaktoru MBIR. Smlouvy uzavřeny pro další fázi rozvoje SMR NuScale

V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku

V Dukovanech zahájili výměnu paliva na prvním bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany zahájili odstávku prvního výrobního bloku. Vedle výměny jedné pětiny paliva mají v plánu řadu kontrol, servisních a modernizačních prací. Dnes ve 12 hodin proto operátoři začali postupně snižovat výkon reaktoru, blok přestane elektřinu dodávat dnes kolem 18. hodiny. Na bloku číslo dva energetici dokončují opravu jednoho z parogenerátorů a zbývající dvě výrobní jednotky jsou v provozu na plném výkonu, stejně jako oba bloky JE Temelín. Odstávka se odběratelů nijak nedotkne.

Energetici zkontrolují dukovanský parogenerátor pomocí speciálního manipulátoru

Energetici zkontrolují dukovanský parogenerátor pomocí speciálního manipulátoru

Včera odpoledne dukovanští technici přivezli od kolegů z Temelína speciální zařízení. Za úkol bude mít kompletní diagnostiku drobné netěsnosti na jednom z parogenerátorů na druhém výrobním bloku. Díky unikátním vlastnostem dokáže detailně zobrazit stav sledovaného materiálu. Informace potom odborníci využijí k přípravě navazujících prací. Kontroly budou mimořádně detailní a potrvají několik dnů. Připojení bloku se kvůli tomu posune předběžně na začátek září. Záviset ale bude na prokázaném výsledku opravy.

Zprávy z jaderné energetiky - 2. 8.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1, 3 a 4. Druhý blok je v poruše pro opravu parogenerátoru. Odstávka bude trvat do půli srpna. EDU bude používat palivo třetí generace.

V Temelíně pokračuje odstávka pro výměnu paliva na bloku č. 2.

Z domova: Senátní klub STAN jednal na EDU 30.7. IaC rekonstruuje vodní potrubí chladicích věží EDU

Ze světa: Zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Japonci Jukijo Amanovi bylo 72 let. Rosatom vybírá lokalitu pro demonstrační malý jaderný reaktor. JE Flamanville 3 -  EDF oznamuje tříleté zpoždění kvůli opravám svarů. Olkiluoto čelí dalšímu zpoždění do července 2020.  Kanada zahajuje ekologické hodnocení projektu Micro Modular Reactor.  Projekt U-Battery SMR přechází do další fáze kanadského hodnocení. Uzbekistán chce provozovat druhou jadernou elektrárnu. Nový objekt ukrytí JE Černobyl 4 byl předán uživateli.

Zpravodaj @INFO JE Temelín - červenec 2019

Zpravodaj @INFO JE Temelín - červenec 2019

Vyšlo další číslo elektronického zpravodaje @INFO JE Temelín - červenec 2019.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany