Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

@INFO JE Dukovany a JE Temelín

Vyšla další čísla elektronického vydání Zpravodajů @INFO JE Dukovany a @INFO JE Temelín.

Zprávy z jaderné energetiky k 30. 8. 2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyřibloky na nominálním výkonu. V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova: Ministr Karel Havlíček v Dukovanech

Zahraničí: První reaktor SAE začíná dodávat energii.  TVO předkládá program EIA pro likvidaci velmi nízkoaktivního odpadu. Vláda Ontaria podpořila provoz JE Pickering. Exelon oznámil brzké odstavení čtyř reaktorů v Illinois. „Lovuška“ pro JE Akuyu 2 byla dopravena na lokalitu. 

V Dukovanech už staví nový „blok“

V Dukovanech už staví nový „blok“

Přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany začala výstavba nové fotovoltaické elektrárny, která navýší celkový stávající instalovaný výkon areálu elektrárny o dalších 820 kW. Unikátní je tím, že při její výstavbě současně vznikne 332 nových parkovacích míst, která přinesou dlouho očekávané zlepšení dopravní situace v okolí elektrárny. Nová elektrárna tak nezabere žádnou ornou půdu, ale pouze se efektivně využije parkovací plocha. První megawatty zelené energie by mělo 2.600 fotovoltaických panelů začít do přenosové sítě dodávat už v první polovině příštího roku.

Budoucnost jádra - speciální příloha MF Dnes

Budoucnost jádra - speciální příloha MF Dnes

Součástí úterního vydání (18. 8.2020) MF Dnes je speciální příloha na téma Budoucnost jádra. Kromě rozhovorů se zástupci státních orgnánů, zástupci obcí, měst a sdružení regionu, Skupiny ČEZ, i dalších firem, jejichž činnost souvisí s jadernou energetikou, je zde příspěvek i za OBK při JE Dukovany - viz. str. 12-13. Více čtěte v příloze níže.

Zprávy z jaderné energetiky k 14. 8. 2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny tři  bloky na nominálním výkonu. Třetí blok jed na 50% pro opravu na sek. části. V Temelíně blok 1 v provozu, blok 2 spuštěn 9.8. po odstávce pro výměnu paliva

Z domova: První jaderná vinice na světě se zelená se pod věžemi v Dukovanech.  Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny.  Elektrárna Dukovany bude mít za sto milionů výkonnější trenažér.  Český jaderný zářez v Turecku. Rodinná firma dodá zařízení za stovky milionů.

Zahraničí: Fortum se snaží prodloužit provoz JE Loviisa.  Leningrad II-2 absolvoval  předspouštěcí WANO peer review.  Tianwan 5 byl připojen do sítě.  JE Ostrovec má povolení k zavážení paliva, zavážka byla zahájena.

U Jaderné elektrárny Dukovany roste největší jaderná vinice

U Jaderné elektrárny Dukovany roste největší jaderná vinice

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ. Počet vysázených hlav vinné révy – 2040 kusů – symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW).

Nový jaderný vinohrad, který se zelená přímo pod dukovanskými chladicími věžemi, je symbolickou spojnicí mezi provozem stávající elektrárny a připravovaným novým jaderným zdrojem. Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit a načerpat zde potřebnou energii pro další putování po regionu.

Smlouvy mezi Českou republikou a EDU II, a.s. podepsány

Smlouvy mezi Českou republikou a EDU II, a.s. podepsány

Smlouvy  mezi společností Elektrárna Dukovany II, a. s, dceřinou společností ČEZ, a. s. a Českou republikou, zastoupenou Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, týkajících se stavby nového jaderného zdroje v lokalitě elektrárny Dukovany, byly podepsány v úterý 28. 7. 2020. Podpis smluv přímo navazuje na jejich odsouhlasení jak orgány Skupiny ČEZ, tak také Vlády České republiky dne 20. července 2020.

Jaderná energie - 3/2020

Vyšlo další číslo časopisu Jaderná energie - 3/2020 - v příloze nebo na webu - viz. https://jadernaenergie.online/archiv/3-2020/

Zprávy z jaderné energetiky k 11.7.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 11.7.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu. EDU obhájilo po sedmé hodnocení Bezpečný podnik

V Temelíně blok 1 v provozu, blok 2 v odstávce pro výměnu paliva

Z domova: Piráti žádají Babiše o zveřejnění smluv k dostavbě Dukovan. Turbína z Plzně bude vyrábět energii z britského odpadu.

Ze zahraničí: JE Darlington 1 dosáhla rekordu v provozování bez odstávky. Výstavba Hinkley Point C vstupuje do další fáze. Rusko plánuje první závod na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Estonská Fermi Energia zahajuje studii proveditelnosti SMR.

JE Dukovany Bezpečným podnikem

JE Dukovany Bezpečným podnikem

Výsledkem několikadenních kontrol, které v průběhu května v Jaderné elektrárně Dukovany i přes přísná preventivní opatření prováděl tým inspektorů Státního úřadu inspekce práce, je vysvědčení, potvrzující funkční systém bezpečnosti práce a dodržování nastavených pracovních pravidel a legislativních předpisů. Podle závěrečné zprávy může spolu s Jadernou elektrárnou Dukovany titul Bezpečný podnik užívat i Jaderná elektrárna Temelín.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany