Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Tady velitel zásahu, mám pro vás zprávu!

Tady velitel zásahu, mám pro vás zprávu!

V průběhu pátečního dopoledne 24. čevence dorazilo do Jaderné elektrárny Dukovany pět jednotek profesionálních hasičů z Moravského Krumlova, Hrotovic, Náměště nad Oslavou, Třebíče a Jihlavy. Jednalo se o první cvičení spojovací komunikační techniky prováděné v takovém rozsahu. Provoz elektrárny nebyl narušen.

Zprávy z jaderné energetiky - 17. červenec 2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

Energetické Třebíčsko: Chceme být zapojeni do příprav výstavby pátého bloku v Dukovanech

Energetické Třebíčsko: Chceme být zapojeni do příprav výstavby pátého bloku v Dukovanech

Vláda schválila Aktualizaci státní energetické koncepce a Národní akční plán jaderné energetiky. V těchto dokumentech jsou popsány úkoly, které jsou nezbytné pro to, aby se v Dukovanech mohl stavět pátý blok. Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš se v Praze na ministerstvu průmyslu a obchodu sešel s ředitelkou odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice Lenkou Kovačovskou a hovořili spolu o aktuálních přípravách.

Hybnou silou energetiky má být stát, a ne ČEZ

Tím, kdo má rozhodovat o budoucnosti české energetiky, nemá být management polostátní společnosti ČEZ, ale vláda. „Stát nemůže říct, že se bude jen dívat na to, zda tu někdo jadernou elektrárnu postaví, nebo ne. I když je firma státní, je to pořád firma a její investiční horizont je mnohem kratší,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Vláda schválila novou verzi atomového zákona

Vláda schválila novou verzi atomového zákona

Vláda na svém jednání dne 13. 7.2015 schválila novou verzi atomového zákona. Materiál, který by měl mimo jiné zpřesnit technické požadavky a procesní pravidla pro spouštění nových jaderných bloků i provozu těch současných, připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Doposud platnou normu z roku 1997 sám úřad označuje za zastaralou. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády ČR.

Certifikát podpory ochrany životního prostředí pro Jadernou elektrárnu Dukovany

Certifikát podpory ochrany životního prostředí pro Jadernou elektrárnu Dukovany

Během uplynulého roku bylo v elektrárně Dukovany předáno k recyklaci 1438 kg drobného elektra, 34 televizí, 28 monitorů a 165 kg elektrobaterií. Jak vyplývá z obdrženého certifikátu, došlo tak k úspoře 44 MWh elektřiny, 2 658 litrů ropy, 181 m3 vody a 1 tun primárních surovin. Vedle čisté výroby elektrické energie pokrývající 25 % spotřeby České republiky jsme recyklací těchto elektrozařízení přispěli k omezení produkce emisí skleníkových plynů o 9 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 37 tun.

Zprávy z jaderné energetiky - 10. červenec 2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

Česká jaderná výročí 2015

Česká jaderná výročí 2015

Letošní rok je doslova nabitý výročími, která se váží k jaderné energetice. Týkají se nejen výroby, ale také výzkumu, školství, státních institucí či radioaktivních odpadů. Česká republika může být na své dlouholeté zkušenosti s jádrem skutečně pyšná.

Čtvrtý blok JE Dukovany opět vyrábí

Neplánovaná odstávka 4. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, vyvolaná netěsností na potrubí, byla úspěšně ukončena v pondělí 29. 6.2015.  Oprava si vyžádala omezení výroby v délce 5,8 dnů.

Ocenění programu podpory technického vzdělávání mezi SPŠ v Třebíči a elektrárnou Dukovany

Dlouhodobá podpora programu rozvoje technického vzdělávání a úzká spolupráce mezi Střední průmyslovou školou v Třebíči a Jadernou elektrárnou Dukovany byly důvodem ocenění a poděkování, které udělil Kraj Vysočina Skupině ČEZ na konferenci Technické fórum 2015.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany