Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Stalo se před 60 lety

Stalo se před 60 lety

21. ledna 1954 bylo v loděnicích Electric Boat Shipyard firmy General Dynamics spuštěno na vodu první plavidlo s jaderným pohonem.

JE Dukovany v roce 2013

JE Dukovany v roce 2013

Informace z Tiskové konference ČEZ, JE Dukovany dne 15. ledna 2014.

Zprávy z jaderné energetiky - 15. leden 2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

Novým předsedou je Aleš John

Novým předsedou je Aleš John

Občanská bezpečnostní komise na svém zasedání dne 19. prosince zvolila svým předsedou Aleš Johna.

Aleš John je členem OBK za Energoregion 2020, který sdružuje na 128 obcí v pásmu havarijního plánování JE a nominoval Aleše Johna za člena OBK  v srpnu 2013 za odstupujícího Ing. Bořivoje Župu.

Po svém zvolení Aleš John zdůraznil nezastupitelnou roli OBK v nezávislém občanském dohledu na úrovní bezpečnosti jaderné elektrárny a v přenášení informací o dění v elektrárně k obyvatelstvu.V dalším období by se OBK měla ještě více zaměřit na předávání informací  a to jak cestou rad obcí tak cestou webových stránek.

OBK bude v dalším období fungovat ve složení: Aleš John,  Josef Obršlík,  Pavel Štefka , Antonín Mlynář  za Energoregion 2020, Jiří Kostelník – za  Ekoregion 5 ,  Vladimír Černý starosta obce Rouchovany a Miroslav Křišťál starosta obce Dukovany.

 

Všechny bloky JE Dukovany jsou v provozu

Ve čtvrtek 2. 1. 2014 „najely“ obě turbíny čtvrtého bloku JE Dukovany Gerda a Marta a ukončily tak odstávku 4. bloku elektrárny Dukovany po 32 dnech.

Odstávka čtvrtého bloku začala v neděli 1.12.2013.  Během ní byla vyměněna 1/5 palivových souborů v reaktoru a byla provedena plánovaná údržba zařízení 4. výrobního bloku a také několik investičních akcí a technických řešení modernizace JE Dukovany. 

Splněný plán a nový rekord výroby JE Dukovany

Splněný plán a nový rekord výroby JE Dukovany

V roce 2013 se jí podařilo vyrobit 15 miliard a 679 milionů kilowatthodin elektrické energie.

Jaderná elektrárna Dukovany v neděli 29.12.2013 překročila výrobu 15,576 TWh a splnila tak plán výroby pro rok 2013. Dosáhla také nového výrobního rekordu, v roce 2013 se jí podařilo vyrobit 15,679 TWh elektrické energie.

Socio-ekonomická studie o dopadech vývoje elektrárny Dukovany odstartuje v prosinci

Socio-ekonomická studie o dopadech vývoje elektrárny Dukovany odstartuje v prosinci

Termín potvrdili na setkání v Praze předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš a vedoucí řešitelského týmu z Univerzity Karlovy doc. Martin Ouředníček. Zároveň se domluvili na spolupráci se Západomoravskou vysokou školou v Třebíči.

Změny ve složení Občanské bezpečnostní komise

Změny ve složení Občanské bezpečnostní komise

Občanská bezpečnostní komise pracuje od 1. září 2013 v novém složení. Z OBK odešel na vlastní žádost Ing. Bořivoj Župa, který jako zástupce Energoregionu 2020 působil od založení komise i jako její předseda.

Zástupci regionu se zúčastnili valné hromada organizace GMF

Zástupci regionu se zúčastnili valné hromada organizace GMF

GMF - Mezinárodní organizace obcí, které mají na svém katastru umístěné jaderné zařízení

Zástupci z regionu elektrárny přijali pozvání na valnou hromaduorganizace GMF a prohlídku skladu radioaktivních odpadů společnosti COVRA v Holandsku.

Odstávka prvního bloku

Odstávka prvního bloku

 První elektrárenský blok byl plánovaně odstaven 30.září na 32 dní. Po vychlazení a demontáži víka reaktoru bude vyměněna 1/5 paliva z 349 palivových a regulačních kazet za čerstvé.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany