Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

WIN Czech - Ženy v jádře

WIN Czech - Ženy v jádře

Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči

Požár malého bagru zvládli dukovanští hasiči během sedmi minut

Požár malého bagru zvládli dukovanští hasiči během sedmi minut

Dnes dopoledne v 9:14 hod. vyjela jednotka podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany k nahlášenému požáru malého UNC bagru, který pracoval na pozemcích elektrárny. Hasiči zvládli oheň uhasit do sedmi minut. Při události nebyl nikdo zraněn, nedošlo k žádnému omezení provozu elektrárny ani ohrožení jaderné bezpečnosti. Příčina požáru se zjišťuje.

Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva na třetím výrobním bloku. Práce na odstávce, které začaly 8. prosince, se tak přesunuly do druhé poloviny. Pro dosažení požadovaného výkonu reaktoru musí energetici ročně vyměnit zhruba jednu pětinu paliva za čerstvé. Vedle rozsáhlých kontrol a testů zařízení, servisních a údržbových prací zde navíc technici instalují další, v pořadí už třetí systém chlazení bazénu určeného pro skladování použitého paliva. Elektrárna tak pokračuje v programu rozsáhlých modernizací a dalšího zvyšování bezpečnosti. Třetí dukovanský blok by měl energii začít opět vyrábět na přelomu ledna a února.

Zprávy z jaderné energetiky - 12.1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je odstaven do plánované odstávky pro výměnu paliva a revize zařízení. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova:  Jaroslav Míl zmocněncem pro jadernou energetiku

Ze světa: Statistika MAAE jaderný svět k 1. 1. 2019. TVEL podepsal kontrakt s Čínou na dodávky paliva pro rychlý reaktor CFR-600. Neklidná historie výstaveb pěti jaderných elektráren

Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku bude Jaroslav Míl

Praha 7. ledna (ČTK) - Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku se od února stane Jaroslav Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem elektrárenské společnosti ČEZ a v poslední době působil jako poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) pro energetiku. Do funkce ho dnes jmenovala vláda, uvedl na tiskové konferenci Babiš. Dosud byl vládním zmocněncem Ján Štuller.

Jaderné elektrárny meziročně zvýšily výrobu o více než 6 procent

Jaderné elektrárny meziročně zvýšily výrobu o více než 6 procent

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce téměř 30 miliard kilowatthodin elektřiny, o necelých 200 milionů víc než v roce 2017. Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech, více elektřiny než roční plán dodal do přenosové sítě i Temelín, který zaznamenal historicky druhou nejvyšší výrobu. Obě české jaderné elektrárny se drtivou měrou podílejí na bezemisní výrobě elektřiny v rámci Skupiny ČEZ.

Ohlédnutí Občanské bezpečnostní komise EDU za rokem 2018

Ohlédnutí Občanské bezpečnostní komise EDU za rokem 2018

Jaký byl rok 2018 v práci OBK, ve spolupráci s JE Dukovany, jaký byl provoz EDU, zejména z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Co mne a OBK potěšilo a co stojí za upozornění.

Zprávy z jaderné energetiky - 20.12.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je odstaven do plánované odstávky pro výměnu paliva. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Společnost NUVIA získala na Ukrajině zakázky v oblasti modernizace ukrajinských jaderných elektráren za 1,7 miliardy korun. Teplo z Temelína zahřeje Budějovice

Ze světa: Neexistuje žádný svatý grál energie. První EPR  na JE Taishan začal komerční provoz

Výročí týdne: 31.12. 1984 – zahájeno fyzikální spouštění EDU 1

Zprávy z jaderné energetiky - 14.12.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1,2 a 4 v provozu. Na bloku č. 3 probíhá 7. den plánované odstávky pro výměnu paliva.

 V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Rada SÚRAO včera o snížení počtu možných lokalit pro hlubinné úložiště nerozhodla. V Řeži funguje první „vodíková“ dobíječka pro elektromobily v ČR

Ze světa: Začalo energetické spouštění plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

JE Novovoronež 4 ukončila modernizaci a má ambice na 60 let provozu. Betonáž JE Kursk II -2 byla zahájena. Leningradská JE je největší komerční JE v Rusku.

 

Rada SÚRAO včera o snížení počtu míst pro úložiště nerozhodla

Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. Řekla to mluvčí úřadu Lucie Steinerová. Rada si podle ní vyžádala doplnění materiálu předloženého správou, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím včera nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany