Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

ČEZ chce, aby špatné kontroly svarů Dukovan prověřila policie

25.11.2015

Podnět k prošetření podala minulý týden Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči, které se ho chystá předat policii. Policie by pak měla v této věci zahájit trestní řízení. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytli mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a třebíčský státní zástupce Zdeněk Špaček. Problematické kontroly svarů dělala firma Tediko, její vyjádření se ČTK zatím získat nepodařilo.

Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Není nebezpečí z prodlení. Pokud se skutečně rozhodneme ho podat, bude na neznámého pachatele," sdělila dnes ČTK.
 

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Kontroly svarů tam byly zahájeny z toho důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V Dukovanech je kvůli tomu od 19. září v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků.

Kontroly u dvou ze tří odstavených bloků se chýlí k závěru, ale termíny jejich zprovoznění podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka zatím stanoveny nebyly.

Firma ČEZ podala podle Kříže podnět k policejnímu prošetření záležitosti 16. listopadu. "Důvodem jsou skutečnosti o neprovedení kontrol v souladu s požadovanou jakostí RTG snímků podle norem," uvedl Kříž. Podání se podle Kříže netýká konkrétních lidí. Vzhledem k nynějším odstávkám ještě firma ani nemohla vyčíslit škodu, která jí vznikla, uvedl.

Podle mluvčího elektrárny Bezděka prováděla firma Tediko v Dukovanech diagnostické kontroly svarů pomocí radiografických zkoušek, tedy rentgenových snímků, s následným vyhodnocením a vystavením závěrečních protokolů. "Společnost Tediko v současné době v rámci Jaderné elektrárny Dukovany nepracuje," uvedl.
 

Kontroly svarů na prvním a třetím dukovanském bloku se podle Bezděka blíží ke konci. Minulý víkend byly zahájeny kontrolní práce na zbývajícím odstaveném bloku Dukovan, který má číslo dvě.
 

Podle říjnové tiskové zprávy SÚJB našli inspektoři úřadu nekvalitní rentgenové snímky u svarů v jaderné i nejaderné části Dukovan. Tato zjištění se ale netýkala nejdůležitějších komponent jaderného zařízení, jako je tlaková nádoba reaktoru a kompenzátor objemu. "Kontroly probíhají tak, aby bylo možno spolehlivě prokázat kvalitu dotčených svarů a v případě potřeby opravit nalezené vady," uvedla dnes Drábová.
 

Dukovanský blok číslo dvě odstavili energetici v noci na 18. září a o den později zastavili i třetí výrobní blok. Blok číslo jedna odstavený podle plánu 28. srpna měl být původně zprovozněn v závěru října.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK, 24.11.2015

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany