Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

ČEZ obdržel licenci na další provoz 2. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany

ČEZ obdržel licenci na další provoz 2. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany

30.6.2017

Druhý reaktorový blok Jaderné elektrárny Dukovany má povolení pro další provoz. Rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČEZ obdržel ve čtvrtek 29.6.2017.

Na základě žádosti, kterou ČEZ podal 2. ledna 2017, obdržel dne 29. 6. 2017 rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s kladným vyjádřením. Nové povolení k provozu 2. reaktorového bloku je vydáno na dobu neurčitou, zároveň ale obsahuje řadu provozních podmínek. „Proces přípravy žádosti o Povolení k provozu druhého bloku EDU byl technicky i časově velmi náročný a kladl vysoké nároky na pracovníky elektrárny i dotčených centrálních útvarů. Získáváme tak velmi cenné zkušenosti, které využijeme při přípravě žádostí pro zbývající dva bloky i budoucím provozování naší elektrárny,“ řekl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika. Platnost stávajícího povolení končí 10. července 2017.

Povolení bylo vydáno na základě předložené rozsáhlé dokumentace, prokazující aktuální stav zařízení, která byla na základě výsledků kontrol a testů, získaných v průběhu letošní plánované odstávky, aktualizována 31. května 2017 a předána Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost k posouzení.

„Nyní máme povolení k dalšímu dlouhodobému provozu pro dva ze čtyř dukovanských bloků. Děláme vše proto, abychom během následujících měsíců tohoto roku dodali veškeré potřebné dokumenty potřebné pro rozhodnutí o dalším provozu pro bloky č. 3 a 4,“ řekl Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. První blok Jaderné elektrárny Dukovany má povolení k provozu na dobu neurčitou již od března loňského roku. ČEZ současně podal žádosti o povolení dalšího provozu pro zbývající bloky 3 a 4, kterým vyprší platnost stávajícího povolení na konci letošního roku. Dukovany do konce roku proto čekají ještě dvě náročné odstávky. Ukončení právě probíhající odstávky 4. bloku je plánováno na 9. září, odstávka bloku č. 3 je plánována v termínu od 15. července do 29. října.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany