Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Cvičení hasičů v JE Dukovany

Cvičení hasičů v JE Dukovany

11.10.2016

Dukovany, 10. říjen 2016 - Tento pracovní týden začal pro Jadernou elektrárnu Dukovany a její okolí cvičením hasičů. Cílem výcviku bylo ověřit součinnost a fungování vzájemného spojení mezi hasiči Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a hasičů JE Dukovany. Nedílnou součástí bylo otestování vzájemné komunikace a efektivního využití technického a personálního zajištění jednotlivých hasičských jednotek a procvičení spolupráce a komunikace se záchrannou skupinou.

„Komunikace je při takovémto hromadném zásahu velice důležitá a z hlediska elektrárny prioritní“, řekl Libor Hanuška, náměstek pro Úsek IZS a operační řízení HZS Vysočina. „Odzkoušeli jsme také hromadný příjezd velkého množství hasičské techniky záložním vjezdem elektrárny a výdej prostředků, které při vjezdu maji hasiči obdržet, což je pro zasahující hasiče velmi důležité“, doplňuje.

Ve scénáři cvičení byl simulován dopad letadla do areálu JE Dukovany a následné řešení požáru objektu reaktorovny 4. reaktorového bloku. Jednou z částí cvičení tak bylo ověření využití výškové techniky pro provedení zásahu.  „Vysokozdvižná plošina, kterou v elektrárně máme, dosahuje do výšky 44 m, což je pro většinu objektů v elektrárně dostačující. Dnes jsme cvičně z Brna povolali druhý s dosahem 50 m, což je výška střechy reaktorovny, na kterém jsme zřídili pozorovací a naváděcí stanoviště“, sdělil Josef Čapek, velitel HZS EDU.

Cvičení se zúčastnilo celkem 17 zásahových vozidel se 42 profesionálními hasiči. Sjely se hasičské záchranné sbory z Brna, Ivančic, Rosic, Náměště nad Oslavou, Třebíče, Jihlavy, Mohavských Budějovice, Moravského Krumlova a Hrotovic.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany