Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Druhý blok Temelína po opravě opět funguje

Druhý blok Temelína po opravě opět funguje

20.8.2015

 Jaderná elektrárna Temelín ve středu 19. 8. opět začala vyrábět elektřinu. Připojením k přenosové soustavě v 10.45 skončila neplánovaná odstávka druhého bloku.

Kolem šesté večer by měl dosáhnout plného výkonu. Informaci poskytl vedoucí útvaru komunikace elektrárny Petr Šuleř.
Přerušení výroby si vynutila oprava průchodky generátoru v nejaderné části elektrárny. Reaktor byl odstaven 12. srpna. Sedm dnů tak stály oba bloky, na prvním pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva.


Odběratelů se souběh odstávky nedotkl. ČEZ, jenž elektrárnu provozuje, nakoupil elektřinu v zahraničí. Oba bloky současně nebyly v Temelíně odpojeny poprvé. Od roku 2004 elektrárna eviduje 22 případů souběžného odstavení.
Tentokrát se příčinou souběhu odstávky stala porucha jedné z šesti průchodek turbogenerátoru. Podle energetiků sice oprava nebyla mimořádně náročná, přesto však bylo nutné odpojit blok od rozvodné sítě a zastavit turbínu.
"Odstavení, vychlazení a opětovné najetí největšího českého turbosoustrojí není krátkodobá záležitost. Musíme důsledně dodržovat podmínky i postupy. Aktuálně jsme všechny práce a potřebné kontroly dokončili a opět vyrábíme," řekl ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek. Před připojením do sítě prošel turbogenerátor řadou testů. "Kontroly jsme rozšířili i na první výrobní blok. Cílem je samozřejmě vyloučit možnost stejné závady," dodal vedoucí péče o elektrozařízení Temelína Bohumil Lukášek.


Oba temelínské bloky by měly od září vyrábět rekordní množství elektřiny. V letošním roce totiž skončil náročný modernizační program zahrnující kromě jiného výměnu nízkotlakých dílů turbín. Bez vyšší spotřeby paliva narostl jejich výkon o více než 20 MWe. Temelín tím posílil svou pozici největšího zdroje elektřiny v České republice.


"Plánovanou odstávku druhého bloku jsme protáhli a nejsem rád ani za právě ukončenou krátkou opravu. Vše musíme detailně posoudit. V každém případě ale Temelín od příštího roku čekají změny," poznamenal Zronek. Jaké, nechtěl specifikovat. Budou prý především organizační, počtu zaměstnanců se týkat nebudou.


První blok jihočeské jaderné elektrárny je v pravidelné odstávce pro výměnu paliva, která by měla skončit v posledním srpnovém týdnu.
Temelín byl mimo provoz i po většinu července, druhý blok byl odstaven téměř třetinu roku. Naposledy obnovil výrobu po plánované odstávce 31. července. Odstávka se tehdy protáhla na 104 dnů kvůli netěsnosti parogenerátoru. Plného výkonu dosáhl druhý blok po ukončení odstávky 2. srpna. Stalo se tak po 20 dnech, kdy nepracoval žádný blok.


Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Letos zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

 

Zdroj: www.tyden.cz

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany