Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Dukovany jedou na plný výkon, skončila plánovaná odstávka třetího reaktorového bloku

Dukovany jedou na plný výkon, skončila plánovaná odstávka třetího reaktorového bloku

6.11.2017

Dukovany 6. 11. 2017 – V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. Energetici o víkendu podle plánu zahájili výrobu elektrické energie z třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany a ukončili tak poslední plánovanou odstávku letošního roku. Kromě výměny paliva a řady kontrol dokončili i 69 modernizačních akcí.

Energetici spustili v reaktoru třetího bloku štěpnou reakci již ve středu večer. Následovalo fyzikální a energetické spouštění bloku, jehož součástí byla rozsáhlá série kontrol a testů, které se na zařízení provádí vždy před postupným zvyšováním výkonu a připojení do distribuční sítě. První generátor třetího bloku začal do sítě dodávat elektrickou energii v pátek ve 20:18 hodin, druhý generátor byl k distribuční síti připojen 20:56 hodin. Plného výkonu by měl třetí dukovanský blok dosáhnout dnes.

„Ukončením poslední náročné odstávky letošního roku jsme ukončili velmi náročné období několikaměsíčních odstávek, spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz,“ říká Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Zaměstnance teď čeká přechod do standardního výrobního režimu. Část z nich se ale zapojí do přípravy další odstávky tentokrát v jižních Čechách.  „Připojení dukovanské trojky je z pohledu provozu důležité. Dává nám možnost soustředit naši pozornost a síly na přípravu hodně náročné odstávky prvního bloku v Temelíně, která by měla začít v první polovině prosince,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Jednou z technicky i časově nejnáročnějších zkoušek v rámci odstávky byl test těsnosti a pevnosti hermetického boxu. Odborníci zkontrolovali i stav tlakové nádoby reaktoru, kde z něj byly odebrány vzorky materiálu reaktoru pro řízení jeho životnosti. Technici zároveň zvládli i 69 významných modernizačních akcí. Vyměnili mimo jiné i části potrubních tras havarijního napájení, zmodernizovali i systémy vzduchotechniky a výměny paliva. Výsledky kontrol jsou také zapracovávány do dokumentace k žádosti o nové povolení k dalšímu provozu třetího bloku.


Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany