Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Energetici v Dukovanech přechází z odstávky prvního bloku na čtvrtý. Elektřinu tak budou i nadále dodávat 3 bloky.

Energetici v Dukovanech přechází z odstávky prvního bloku na čtvrtý. Elektřinu tak budou i nadále dodávat 3 bloky.

12.2.2021

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany na 1. výrobním bloku včera obnovili výrobu elektrické energie. Dnes ráno už je čeká plánované snižování výkonu 4. výrobního bloku, pro výměnu jedné pětiny paliva za čerstvé. Elektřinu tak budou i nadále dodávat tři ze čtyř výrobních bloků elektrárny.

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany na 1. výrobním bloku včera obnovili výrobu elektrické energie. Blok odstavili začátkem listopadu minulého roku pro výměnu paliva a v uplynulých dnech na něm specialisté ukončili zatěsňování několika teplosměnných ploch parogenerátorů. Ještě před opětovným spuštěním řízené štěpné reakce provedli další kontroly a testy zařízení, které potvrdily jejich těsnost. Dnes ráno je čeká plánované snižování výkonu 4. výrobního bloku, pro výměnu jedné pětiny paliva za čerstvé. Elektřinu tak budou i nadále dodávat tři ze čtyř výrobních bloků elektrárny.

Na prvním výrobním bloku energetici vyměnili palivo a provedli desítky investičních a modernizačních akcií. V závěru roku při testech prováděných standardně před uvedením bloku do provozu zaznamenali změnu chemického režimu na jednom ze šesti parogenerátorů. Rozhodli proto o provedení mimořádných kontrol, na základě kterých zatěsnili několik teplosměnných ploch a provedli opakované kontroly těsnosti.  „I přes zvýšenou náročnost prováděných činností, která je dána povinností nošení roušek i dodržováním dalších ochranných preventivních opatření, se nám v uplynulých dnech podařilo dokončit všechny kontroly a opravy zařízení. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v pondělí v noci a poté jsme postupně zvyšovali výkon a provedli další desítky testů, které potvrdily řádný stav zařízení,“ popisuje náročnost odstávky ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Elektrickou energii začal blok dodávat ve čtvrtek po přifázování obou turbosoustrojí. Ukončili tak v pořadí už 35. odstávku prvního bloku. Žádné volno je ale nečeká. Kvůli výměně paliva a provedení desítek modernizačních akcí odstaví už dnes, v pátek 12. února výrobní blok číslo 4. Také v průběhu této odstávky čekají energetiky rozsáhlé servisní práce a desítky významných modernizací zařízení. Podle předběžných předpokladů by měl blok začít elektrickou energii začít opět do přenosové soustavy dodávat na přelomu března a dubna.

 Zdroj: Aktulita z JE Dukovany Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany