Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Havarijní připravenost

15.6.2015

Zamyšlení předsedy OBK nad systémem havarijní připravenosti nejen v jaderné energetice.

Havarijní připravenost

Havarijní připravenost nás má připravit na nenadálé a neočekávané situace.

Z tohoto pohledu sleduji, jak se pomalu dostávají ven informace o havárii pitné vody v Praze - Dejvicích před cca třemi týdny. Zdá se, že: nikdo prakticky neví, jak celý systém pitné vody vypadá, informace k obyvatelům se šířily naprosto amatérsky jakýmisi letáčky vylepovanými na dveřích, žádné sirény, žádné SMS, žádný obecní rozhlas nebo auta s megafony.

Radnice se prý bála, aby nezpůsobila paniku. Vše měl udělat tiskový mluvčí, ale ten na to zapomněl.  Teď se vyhlásilo očkování dětí proti žloutence, které je prý povinné, ale když se dítě nedostaví, nic se neděje. Avizo probíhá na základě telefonátu lékaře konkrétní rodině….

A ti, kteří byli postiženi, dostanou, ovšem jen když předloží lékařskou zprávu, nějaké odškodné 5000 Kč.

A to prosím přímo v místě, kde je umístěno Ministerstvo obrany a Generální štáb České armády.

Kocourkov či Kašpárkov?

Nedovedu si představit, že by systém havarijní připravenosti (správně protihavarijní odezvy kolem EDU byl nastaven podle tohoto pražského vzoru. Jen vyjmenuji to, co již třicet let na Dukovansku funguje. Sirény a obecní rozhlas, instruktáže a pokyny, co dělat v kalendáři a příručce pro obyvatelstvo, tabletky kalium jodidu, připravené vysílání v televizi a rozhlase, evakuační místa a informace, informace, informace. E-mailem, SMS, telefonem a tréninky a nácviky, které probíhají několikrát do roka. A to nemluvím o zákonem stanovené odpovědnosti provozovatele ČEZ za případné škody.

Inu, ještěže nejsme v Praze.

Aleš John

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany