Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Jaderná elektrárná Dukovany má nového průvodce. Virtuální prohlídku uvádí pan Igráček!

Jaderná elektrárná Dukovany má nového průvodce. Virtuální prohlídku uvádí pan Igráček!

19.12.2014

Dukovany, 17. prosince 2014 – Jako při živé exkurzi mají ode dneška všichni návštěvníci možnost vidět první českou jadernou elektrárnu - Dukovany. Završuje se tak turné virtuálních prohlídek k nejzajímavějším nebo běžně nepřístupným partiím elektráren Skupiny ČEZ. Dukovany osobně navštíví téměř 30 tisíc zájemců o exkurzi ročně. Nově jim je k dispozici také komplexně zrekonstruované Infocentrum.

Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila za 30 let své existence téměř 382 miliard kWh elektřiny, což by stačilo na pokrytí současné spotřeby celé ČR po dobu 6 let. Ročně elektrárna vyrobí více než 15 miliard kWh. Tolik spotřebují všechny tuzemské domácnosti. Do modernizace dukovanské elektrárny bylo vloženo více než 20 miliard korun, aby mohla nadále spolehlivě a bezpečně vyrábět elektřinu i po roce 2015. Přijďte se o tom přesvědčit i vy!

Osm majestátních chladicích věží viděných z výšky 300 metrů, sál s aktivní zónou reaktoru a 312 palivovými kazetami nebo chladicí věž, kde se odpaří 150 litrů vody za vteřinu. Ale také prádelna, která při běžné směně vypere 350 kg prádla nebo intimní prostory dozimetrické kontroly a hygienické smyčky. To všechno a mnohem více nabízí jako naživo pouze nově spouštěná virtuální prohlídka první české jaderné elektrárny Dukovany na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/ Její start vhodně doplňuje otevření komplexně zrekonstruovaného Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany.

Prohlídka startuje leteckým panoramatem lokality a uživatel může pak na základě vlastní volby navštívit nejdůležitější části elektrárny. To vše doplněno popisky, technickými daty a dalšími zajímavostmi. Oproti prohlídkám ostatních elektráren je průvodcem virtuálních návštěvníků dvojice populárních Igráčků oblečená podle konkrétní lokality elektrárny, v níž se právě nachází.

S ohledem na přípravu Jaderné elektrárny Dukovany k dalšímu dlouhodobému provozu a na základě provedených zátěžových testů bylo realizováno více než 280 investičních akcí. Jen za poslední 2 roky byly mj. zodolněny objekty reaktoroven HVB I a HVB II na extrémní vlivy klimatu, zahájena stavba ventilátorových věží určených především ke chlazení bezpečnostních systémů elektrárny nebo zvýšen počet záložních dieselgenerátorů na 18 strojů o celkovém společném výkonu 41,4 MW. Finanční prostředky vložené do modernizačních aktivit nesou své plody.

Dukovanská jaderná elektrárna se může pochlubit tím, že dle kritérií světového Sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) je řazena mezi 20 % nejlépe provozovaných elektráren na světě a nedávno potvrdila svoji připravenost k dalšímu provozu podle mezinárodních standardů Agentury pro atomovou energii (MAAE). Přijďte se o tom všem přesvědčit i vy – prostřednictvím virtuální prohlídky! Pro živé návštěvníky elektrárny a Infocentra je od 15. 12. opět připravena možnost rezervovat se prostřednictvím objednávkového systému.

Projekt virtuálních prohlídek, který má i svou anglickou verzi, vznikl na základě spolupráce specialistů provozu a komunikace Skupiny ČEZ s agenturou CDI.CZ.Jeho první série byla letos na jaře nominována na Českou cenu za PR. Virtuální prohlídky zaznamenaly dosud téměř 120 tisíc zhlédnutí a 70 tisíc unikátních uživatelů.

 

Více informací

-       o jaderné elektrárně Dukovany http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/jaderne-elektrarny-cez/edu.html

-       o elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny.html

Víte, že…

  • první reaktorový blok elektrárny Dukovany byl uveden do provozu v květnu 1985, poslední čtvrtý blok v červenci 1987?
  • spuštění dvou jaderných bloků – druhého a třetího – v jediném roce 1986 a na jedné lokalitě bylo ve své době zcela unikátní a doposud se ve světě neopakovalo?
  • více než 80 % zařízení elektrárny je vyrobeno v České republice?
  • za celkovou dobu fungování informačního centra v Jaderné elektrárně Dukovany jej navštívilo více než půl milionu návštěvníků?

Dukovanské perličky…

  • celková plocha Jaderné elektrárny Dukovany činí 126 ha, což by vydalo na 31 standardních fotbalových hřišť, 140 hokejových ploch, 1 330 tenisových kurtů nebo 1 600 volejbalových hřišť
  • areál Jaderné elektrárny Dukovany má obvod zhruba 6 kilometrů - tuto vzdálenost by nejlepší světoví vytrvalci běželi v čase lehce přes 16 minut.
  • v Dukovanské jídelně se v běžný pracovní den vydá přibližně 1 400 porcí obědů.
  • v roce 2013 se v Dukovanské prádelně vypralo 105 010 kg prádla - během odstávek množství prádla stoupá z běžných 350 kg až na 800 kg za směnu (kvůli opakovaným vstupům velkého počtu lidí do kontrolovaného pásma).
  • nejrozšířenějším zvířetem v prostorách elektrárny je zajíc polní. Tento živočišný druh z čeledi zajícovitých dorůstá velikosti 50 – 70 cm, dosahuje hmotnosti mezi 2,5 - 6,5 kg, běhá běžně 40 km/h a v nebezpečí až 74 km/h.

 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., Martin Schreier, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., pro obnovitelné zdroje

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany