Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Jaderné elektrárny díky mrazům vyrábí více elektřiny

Jaderné elektrárny díky mrazům vyrábí více elektřiny

10.1.2017

Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny, rychleji chladne voda v chladících věžích.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za víkend díky mrazivému počasí 105.107 megawatthodin elektřiny. Je to řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě. Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny, rychleji chladne voda v chladících věžích. Mráz svědčí i Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to dnes řekli mluvčí Temelína Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.      Elektřina, kterou vyrobil Temelín za uplynulý víkend, by stačila 30 tisícům českých domácností na celý rok. "Během mrazivé soboty, kdy zde v noci teploty spadly až k minus 20 stupňům Celsia, vyrobily oba bloky nejvíce v tomto týdnu. Při nízkých teplotách se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu. Například rozdíl mezi zimním a letním obdobím představuje denně ve výrobě řádově desetitisíce kWh elektřiny," řekl Marek Sviták.
Ilustrační foto Nevýhodou mrazů je, že v Temelíně musí častěji kontrolovat pomocné technologie.      Mrazivé počasí svědčí také Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku. "Ale my díky schopnosti našich osmi chladicích věží můžeme těchto maximálních výkonů dosahovat i při vyšších teplotách, nejen když jsou takové velké mrazy," řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
Během velkých veder mohou Dukovany naopak k ochlazování vody využít i nové chladicí věže. Proti starším 125 metrů vysokým věžím s přirozeným prouděním vzduchu jsou sedmkrát nižší a k chlazení vody používají mohutné ventilátory.

Zdroj:  oenergetice.cz | 9.1.2017 | Rubrika: Jaderné elektrárny |  Strana: 0 | Autor: ČTK | Téma: JE Dukovany
http://oenergetice.cz/rychle-zpravy/te...any-diky-mrazum-vyrabi-vice-elektriny/

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany