Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

JE Dukovany má další záložní zdroj, soustava je kompletní.

JE Dukovany má další záložní zdroj, soustava je kompletní.

13.8.2014

Od 12. srpna jsou oba super záložní dieselgenerátory na svém místě. Do elektrárny dorazil nový, v pořadí již druhý, záložní zdroj. Byl instalován na seizmicky odolný železobetonový postament, na kterém bude trvale uložen.

Dieselgenerátory jsou díky svým technickým i provozním parametrům unikátním zařízením, které je schopno zcela samostatného provozu. Budou sloužit jako záloha pro případ, že by elektrárna přišla o veškeré způsoby napájení, kterých je v současnosti na 19 způsobů. Každý z generátorů je určen pro jeden dvojblok, ale v případě potřeby je možné jejich propojení. Pořízení obou dieselgenerátorů vyšlo na stovky miliónů korun.

Generátory Caterpillar, každý o výkonu 3,2 MW spotřebují při 100% jmenovitém výkonu celkem 1574 l nafty za hodinu. Celé zařízení se skládá ze tří kontejnerů a příslušenství, které bylo na čtyřech přepravních soupravách. Největší je právě kontejner s dieselgenerátorem, který váží cca 130t. Následovat bude napojování nového dieselgenerátoru na systémy elektrárny. Do konce roku by měly být obě dieselgenerátorové stanice plně funkční.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany