Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Letní univerzita 2015

2.9.2015

O den dříve, než žáci základních a středních škol zasedlo do lavic učebny Jaderné elektrárny Dukovany 32 studentů vysokých škol, aby obohatili své znalosti o jaderné energetice i zážitky z prázdnin.  Šest studentek a dvacet šest studentů, kteří byli vybráni jako účastnicí sedmého ročníku Letní univerzity v průběhu dvou týdnu budou vstřebávat informace o provozu první jaderné elektrárny na českém území a seznamovat se s její spolehlivostí, bezpečností, významem pro přenosovou soustavu nebo vlivem na její okolí.

Studentům předních vysokých škol z Brna, Prahy, Ostravy, Plzně a Opavy začíná poslední srpnový den dvoutýdenní odborná stáž v jaderné elektrárně. Během čtrnácti dní poznají elektrárnu jak po teoretické tak i praktické stránce. Přednášet jim budou zejména samotní zaměstnanci elektrárny a Skupiny ČEZ. Studenti nahlédnou pod pokličku provozu a na vlastní kůži zjistí, jak vypadá takový provoz za provozu i plánované odstávky.

 

„Z pohledu zaměstnavatele je Letní univerzita příležitostí vybrat si z velkého počtu studentů (kteří se na stáž hlásí) ty, kteří nejlépe vyhovují podmínkám elektrárny a mají potenciál zde pracovat. Tato stáž bývá často začátkem dlouhodobé spolupráce Skupiny se studenty během jejich studia. Stejně jako v případě studenta máme možnost blíže poznat své potencionální budoucí zaměstnance a třeba je i správně nasměrovat,“ říká Petra Štrausová, HR specialistka pro nábor JE Dukovany.

 

V loňském roce se stáže zúčastnil student Vysoké školy báňské v Ostravě Tomáš Serafin, který se stal Králem Letní univerzity 2014.“Jak tak přemýšlím, tak i zdravě závidím kolegům, které LU čeká. Nejspíše si nyní nedovedou představit, co všechno je čeká, ale jistě budou posléze velmi nadšeni. Je to velký zážitek,“ vzpomíná Tomáš na svoji účast.

 

Na závěr stáže čeká účastníky test, který prozradí, jakou pozornost studenti věnovali studiu jaderné elektrárny a jak daným oblastem porozuměli. Odměnou jim bude přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost paní Dany Drábové, jejíž přednáška je plánována na úplný závěr stáže. Do celého programu Letní univerzity je zapojeno více jak padesát zaměstnanců Skupiny ČEZ. Ti mají za cíl během stáže předat informace a zejména zkušenosti, které by v budoucnu mohli studenti zúročit. Vždyť některý z účastníků může klidně za pár let být jejich kolegou.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany