Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Ministr financí Andrej Babiš v Dukovanech

Ministr financí Andrej Babiš v Dukovanech

23.5.2015

Výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany by měla z vlastních peněz financovat energetická skupina ČEZ. Po návštěvě elektrárny to v pátek 22. května 2015 prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Aktualizaci státní energetické koncepce, která počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky, schválila v pondělí vláda.

 

Nové jaderné bloky by se podle Babiše měly stavět v Dukovanech i v Temelíně. Osobně za prioritu považuje Dukovany. "Pravděpodobně bude zvolena strategie - první blok v Dukovanech a potom paralelně připravovat Temelín a další blok v Dukovanech," nastínil.

Na výstavbu prvního z nových dukovanských bloků podle něj firma ČEZ, která obě jaderné elektrárny provozuje, peníze má. "Jsem o tom přesvědčen, že ČEZ může ten první blok zvládnout z vlastních zdrojů," nechal se slyšet ministr. Další jaderné bloky by prý mohly být financovány jinou formou.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš poukázal na to, že firma je nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetik, takže by si financování stavby z vlastních zdrojů mohla dovolit. Budování nového bloku by mohlo začít kolem roku 2025, provoz sedm let poté.

"Jaderná elektrárna Dukovany patří mezi nejspolehlivější v Evropě. Takže pokud někde začít s obnovou jaderných bloků, tak se skutečně nabízí tato lokalita," souhlasí jednatel ENA Vladimír Štěpán a dodává: "Jeden blok by mohl být v silách ČEZu, ale i tak to pro něj bude velké finanční zatížení, o tom není pochyb."

Výstavbu nového bloku v Dukovanech prosazují už několik let i místní politici. Předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš řekl, že považuje schválení státní energetické koncepce v současném znění za důležitý krok dopředu. "Pro region je to vzkaz úžasný, nicméně je to první vyhraná bitva, nikoli válka."

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky s celkovým výkonem 2040 megawattů. Na místě plánované nové výstavby se provádí geologický průzkum, jedná se o kilometr čtvereční pozemků směrem ke Slavěticím. ČEZ zatím v Dukovanech zvažuje stavbu bloku s výkonem od 1200 MW do 1700 MW a jednou chladicí věží vysokou 180 metrů (současné chladicí věže Dukovan měří 120 metrů).

K projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak financovat výstavbu nových jaderných zdrojů, se vláda vrátí 3. června.

První návštěvy ministra finance Andreje Babiše v Jaderné elektrárně Dukovany se zúčastnili předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš, ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani, ředitel JE Dukovany Miloš Štěpanovský, předsedkyně SÚJB Dana Drábová, předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka, předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, starosta obce Rouchovany Vladimír Černý, starosta obce Dukovany Miroslav Křišťál a předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Richard Horký. Společně si prohlédli strojovnu, 1. blokovou dozornu a lokalitu pro výstavbu 5. bloku EDU.

 

Reportáž České televize

Reportáž TV Nova

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany