Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Ministři odložili projednání zprávy o naplňování plánu jádra v ČR

14.1.2016

Praha 13. ledna (ČTK) - Ministři na dnešním jednání odložili projednávání zprávy o naplňování plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Materiál mimo jiné stanovuje, že zmocněnec, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v ČR, má být vládou jmenován na čtyři roky.


Vzniknout má také stálý výbor pro jadernou energetiku v čele s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Nový zmocněnec, kterého plánuje vláda vybrat ve výběrovém řízení, bude ve výboru místopředsedou.


Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE), schválila vláda loni v červnu. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl nově vzniklý výbor pomoci.


Jeho stálými členy mají podle návrhu být i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, ale například i náměstci ministerstev průmyslu, financí, zahraničních věcí a životního prostředí.


Nestálými členy pak budou mimo jiné zástupce společnosti ČEZ, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nebo předseda Energetického regulačního úřadu. Funkci tajemníka výboru má zastávat šéf nově vzniklého oddělení koordinace rozvoje jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu.


Kvůli neposkytnutí státních garanci zrušila energetická společnosti ČEZ v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.


Z jaderných zdrojů pochází asi třetina vyrobené elektřiny v Česku. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

 

Zdroj:  Zpravodajství ČTK | 13.1.2016 | 16:53 | Rubrika: Energetika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: rdo | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany