Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Nové bezpečnostní rámy při vstupu do JE

Nové bezpečnostní rámy při vstupu do JE

29.9.2017

Jsou citlivější a dokáží kovový předmět lokalizovat. Sedm nových bezpečnostních rámů zvýšilo bezpečnost elektrárny Temelín. ČEZ na obou jaderných elektrárnách kompletně obměnil rámové detektory kovů. Nové dokáží určit přímo část lidského těla, ve které se kovový předmět nachází. V Temelíně investice energetiky vyšla na pět miliónů korun.

Denně jimi projdou stovky lidí. Stačí drobný kovový předmět a bezpečnostní rám na pracovníka upozorní zvukovým i světelným signálem. Následuje další kontrola ručním detektorem. Celá procedura je stejná jako při letištních kontrolách.

Podobná je i citlivost rámů. Temelínské rámy zachytí i šrouby v noze nebo kovové kyčle. I proto jsou tito zaměstnanci vybaveni speciální kartou. Ostatní lidé s kovovými implantáty, kteří vstupují jednorázově, musí ochrance předložit lékařské potvrzení.

„Jde o opatření, která reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. Další kroky připravujeme i v návaznosti na nový Atomový zákon. K nejdůležitějším bude patřit vymezení vitálních zón, tedy nejdůležitějších míst elektrárny, kde dojde k dalšímu posílení bezpečnosti,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

I přes instalaci nových rámů se vstupní procedura nemění. Pracovníci i nadále procházejí stejným rámem a stejnou kontrolou. Ta je nově citlivější a ochranka tak získá více informací. Na čase průchodu se to neprojeví. Díky novému rentgenu elektrárna navíc posílila i kontroly obuvi. Tato kontrola obnáší vyzutí bot a jejich průjezd rentgenem. Je to ale až třetí krok, kterému předcházím pozitivní kontrola celotělovým rámem a ručním detektorem kovů.

Vedle kovových předmětů je temelínská ochranka vybavena zařízením na kontrolu výbušnin a narkotik. A i tady plánují energetici v následujících měsících modernizaci.

Od loňských březnových útoků v Bruselu je elektrárna ve zvýšeném bezpečnostním stupni 1.

Zdroj: TZ JE Temelín

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany