Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Nové moderní vybavení pro policisty z Jednotky pro ochranu JE Dukovany

Nové moderní vybavení pro policisty z Jednotky pro ochranu JE Dukovany

17.12.2015

Nové technické vybavení policistů z Jednotky pro ochranu elektrárny Dukovany pomůže při plnění úkolů ostrahy jaderné elektrárny, zrychlí aktivaci útvaru a zkvalitní řízení zákroku při mimořádných událostech.

 

Z finančního příspěvku Nadace ČEZ ve výši milion korun bylo v průběhu letošního roku pořízeno mobilní monitorovací zařízení a vybavení potřebné pro výcvik jednotky. Mobilní monitorovací zařízení policisté využijí pro efektivnější monitorování prostoru jaderné elektrárny a jejího okolí při ostraze a ochraně elektrárny. Jedná se o speciální přenosný modulární systém, který lze umístit na motorové vozidlo. V prvotní konfiguraci umožňuje skryté pozorování ve viditelné části spektra, včetně možnosti přenosu a následného digitálního zpracování obrazu. Zařízení je zakoupeno se záměrem doplnění o další moduly, které v budoucnu umožní využití zařízení při omezených viditelnostních podmínkách – jde o pozorování v infračerveném spektru.

 

„Výcvik policistů jednotky pro ochranu JE Dukovany je důležitou a nedílnou součástí přípravy na zásah v reálných podmínkách. Policisté zařazení v jednotce zaměřují cvičení pro různé taktickotechnické operace, zejména pro případ ohrožení objektu a okolí jaderné elektrárny. Pro výcvik je nezbytné, aby byli policisté vybavení adekvátní výzbrojí a výstrojí,“ kvituje dar Michal Čeklovský, vedoucí Jednotky pro ochranu JE Dukovany.

 

Z nadačního příspěvku byla pro tyto účely pořízena speciální páčidla s otočnou hlavicí pro překonání odporu při vniknutí do budovy, speciální sluchátka s elektronickou ochranou sluchu při střelbě nebo využití výbušnin s možností příposlechu radiostanice a otočné terče, které slouží pro speciální střeleckou přípravu jednotky.

 

„Bezpečnost obou jaderných elektráren je velice důležitá. Proto jsme poskytli prostředky na nové moderní vybavení, které bude sloužit, jak v JE Dukovany, tak také pro cvičení i ostré zásahy v Kraji Vysočina. Vložené finanční prostředky jsou účelně využity,“ sděluje Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany