Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Nové sirény v obcích zóny havarijního plánování JE Dukovany

1.12.2016

Díky dohodě mezi generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a společnosti ČEZ dojde k významné modernizaci sirén v regionech olem elektráren Temelín a Dukovany. Hasiči nově využijí i zásahové a školicí prostředky a zároveň také proškolí stovky osob.

 

Nové učebny, nebo speciální měřící přístroj pro hasiče na Vysočině a v jižních Čechách. To jsou první konkrétní projekty v hodnotě tři čtvrtě milionu korun, které získali hasiči díky spolupráci s energetiky z Jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Na oplátku proškolili řadu zaměstnanců. „Dohoda zdaleka není jen o sponzoringu a školení. I když je riziko větší havárie u českých jaderných elektráren extrémně nízké, stejně musíme být připraveni. A v první linii bychom společně se zaměstnanci stáli my – hasiči. I proto je pro nás velmi těsná spolupráce nesmírně důležitá,“ vysvětluje Daniel Miklós, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Nejvýznamnějším prvkem dohody mezi hasiči i energetiky je plán na výměnu a modernizaci sirén v takzvaných Zónách havarijního plánování. Tedy ve třinácti až dvacetikilometrovém okruhu kolem elektráren. Dotkne se více než 127 000 lidí v obou lokalitách.

„Sirény sice slouží primárně obyvatelům a obcím pro všechny typy výstrah, ale jsme si vědomi naší společenské odpovědnosti a proto jsme se s hasiči dohodli na plánu jejich výměny a obnovy,“ potvrzuje ředitel Útvaru bezpečnost společnosti ČEZ Roman Havlín.

Konkrétní rozsáhlý modernizační plán představí hasiči a energetici v příštích letech. Pro změnu jihomoravští hasiči navíc získají i podobnou učebnu jako jejich kolegové z Vysočiny.

„Dohoda je výhodná oboustranně. My zásadním způsobem pomůžeme s technickými opatřeními a dary, hasiči přispívají svými znalostmi a službami,“ konstatuje Havlín.

V současné době provozuje Jaderná elektrárna Dukovany v základním havarijním pásmu (ZHP) 238 koncových prvků varování obyvatelstva tzv. sirén, které jsou využívány v rámci IZS varování obyvatelstva. Z tohoto počtu je 18 ks elektronických sirén, umožňující verbální komunikaci. Nachází se například v obci Mohelno nebo Příbram na Moravě. Zbývající sirény jsou tzv. rotační, které neumožňují předání verbálních relací, a proto přistupujeme k jejich modernizaci.

Sirény jsou umístěny v zastavěných částech ZHP v chatových i rekreačních oblastech. Celkem předpokládáme výstavbu cca 280 nových koncových prvků. Z důvodu náročnosti je celý projekt je rozložen do více etap a jeho realizace by měla být ukončena v roce 2023. Modernizaci čekají také stávající sirény v areálu JE Dukovany.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a.s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany