Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

O víkendu energetici v Dukovanech ukončí práce na 4. bloku a odstaví 3. výrobní blok.

O víkendu energetici v Dukovanech ukončí práce na 4. bloku a odstaví 3. výrobní blok.

24.1.2020

Energetiky Jaderné elektrárny Dukovany čeká o víkendu dokončení plánovaných prací v rámci odstávky čtvrtého bloku a příprava pro jeho opětovné uvedení do provozu. Současně v průběhu víkendu odstaví blok číslo 3. ČEZ jeho odstávku pro výměnu paliva zahájí s několikadenním předstihem. Na odběratele nebude mít tato změna žádný vliv.

Od nového roku jsou v elektrárně Dukovany v provozu první tři výrobní bloky, blok číslo 4 je od Štědrého dne v odstávce pro výměnu paliva. Vedle výměny 84 kazet za čerstvé technici zvládli řadu investičních i modernizačních akcí a rozsáhlé kontroly zařízení. Energetiky nyní na čtvrtém bloku čeká řada dalších kontrol a testů spojených s náběhem bloku, nutných před uvedením bloku do provozu. K přenosové síti by jej podle předběžných odhadů měli připojit v prvním únorovém týdnu.

Současně již na víkend energetici připravují odstavení bloku číslo 3. Odstávku tak technici zahájí o několik dnů dříve z důvodu revize ucpávkového systému jednoho ze šesti cirkulačních čerpadel. „Využíváme toho, že jsme na odstávku připravení a umožní nám to situace v síti. Její celkové délky by se přitom tato úprava neměla nějak výrazně dotknout,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

V rámci odstávky 3. výrobního bloku energetici, kromě výměny paliva provedou 26 významných technických a investičních akcí. Mezi hlavními plánovanými činnostmi jsou kontroly těsnosti parogenerátorů a kompenzátoru objemu, provedení repase rychločinných armatur, revize a demontáž nízkotlakých dílů parních turbín, kontrola hlavních cirkulačních čerpadel a pokračování výměny podružných rozvaděčů za nové s moderním přístrojovým vybavením.

Zdroj : Aktualita z JE Dukovany, Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany