Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Odstávka 1. bloku JE Dukovany skončila

Odstávka 1. bloku JE Dukovany skončila

25.5.2017

Dukovany 25. 5. 2017 – Dnes od 1:25 hod opět vyrábí a do sítě dodává generátor první parní turbíny. Druhý generátor byl k energetické síti připojen přesně v 9 hodin.  Po 124,1 dnech tak skončila plánovaná odstávka bloku. Výkon bloku je v současné době 40 % a energetici právě provádí závěrečné testy a kontroly. Dosažení 98% výkonu očekáváme dnes v noci a plného výkonu do konce týdne. Elektrárna tak bude do sítě dodávat celkem 1500 MW. V plánované odstávce je blok č. 4 z důvodu výměny paliva a přípravy bloku k žádosti o povolení dalšího dlouhodobého provozu.

V průběhu odstávky museli energetici provést velký rozsah činností, kontroly zařízení a zrealizovat 45 významných technických akcí. V souladu s plánem úspěšně proběhla například kontrola tlakové nádoby reaktoru, teplosměnných ploch parogenerátorů, výměna potrubních tras superhavarijních napajecích čerpadel nebo modernizace centrální čerpací stanice, která vyžadovala 50denní souběh odstávek dvou bloků. Mezi nejnáročnější úkoly patřilo také ověření stavu generátoru, jehož součástí byl transport celého generátoru do výrobního závodu v Plzni a zpět. Výsledky prokázaly jeho dobrý stav.

Jaderná elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou na českém území a svoji výrobou dlouhodobě pokrývá cca 20 % spotřeby elektrické energie České republiky. Od počátku provozu v roce 1985 vyrobila téměř 411 TWh elektrické energie, která by vystačila všem domácnostem i průmyslu v České republice na 7 let. 

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany