Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Odstávka 3. bloku JE Dukovany - poslední v letošním roce

Odstávka 3. bloku JE Dukovany - poslední v letošním roce

17.7.2017

V Dukovanech začíná poslední odstávka letošního roku. Během ní budou dokončeny kontroly k zajištění dalšího provozu pro dva zbývající bloky elektrárny.

Dnes ve 12 hodin začalo plánované snižování výkonu 3. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem je zahájení plánované odstávky v délce 107 dnů, během kterých energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé, zrealizují 68 významných technických akcí a provedou rozsáhlé kontroly zařízení pro získání aktuálních podkladů k dalšímu provoz bloku. V provozu tak budou do konce prázdnin, z důvodu modernizace druhé centrální čerpací stanice, dva ze čtyř dukovanských bloků. Dodávek elektrické energie pro spotřebitele se omezení výroby nijak nedotkne. ČEZ výrobu pokryje z ostatních zdrojů.

Třetí reaktorový blok Jaderné elektrárny Dukovany dnes ve 12 hodin začal plánovaně snižovat výkon. Odpojení první turbíny 3. bloku od energetické soustavy je plánováno v 15 hodin. Elektřinu by měl přestat dočasně dodávat v 18 hodin. Na Dukovanech současně pokračují servisní a údržbové práce na 4. reaktorovém bloku. Zhruba 50tidenní souběh odstávek obou bloků si stejně jako na jaře u bloků č. 1 a 2 vyžádala modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice, tentokrát pro druhý dvojblok.

Během odstávky 3. bloku bude provedeno celkem 68 technických akcí, z toho 55 investičních. Budou provedeny kontroly tlakové nádoby reaktoru, teplosměnných ploch parogenerátorů, modernizace systému vzduchotechniky třetího výrobního bloku, dokončeny kontroly svarů a dojde k výměně potrubních tras superhavarijních napajecích čerpadel. Výsledky všech těchto činností budou zapracovány do aktualizované dokumentace k žádostem o další provoz, které ČEZ podal na konci června na SÚJB. Platnost stávajícího povolení 3. i 4. reaktorového bloku končí k 31. 12. 2017.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí, Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany