Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Odstávka prvního dukovanského bloku bude probíhat i v lednu

Odstávka prvního dukovanského bloku bude probíhat i v lednu

7.1.2021

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení.

Vyplývá to z informačního systému REMIT, který eviduje provoz a odstávky významných energetických zdrojů. Informaci o prodloužení odstávky potvrdil i mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. „Před skončením odstávky musí blok projít řadou velmi náročných a důkladných testů, včetně pevnostních a těsnostních tlakových zkoušek a detailních kontrol stavu zařízení. V rámci těchto kontrol jsme zjistili změny chemických parametrů u jednoho z parogenerátorů, proto jsme rozhodli o provedení dodatečných kontrol. Postupujeme vždy s maximálním důrazem na bezpečnost a znalost stavu zařízení,“ doplňuje Bezděk.

Energetici proto začali s přípravou na demontáž zařízení a následnou kontrolu. K dalším kontrolám se konzervativně rozhodli na základě výsledků tlakových a pevnostních zkoušek zařízení, prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu po odstávce pro výměnu paliva. Ke zjištění příčiny využijí mimo jiné diagnostickou metodu vířivých proudů, která vykazuje vysokou citlivost a přesnost. Další dny proto technici využijí i pro provedení prací, které provedou v předstihu oproti plánovanému termínu příštích odstávek pro výměnu paliva. Všechny plánované servisní práce spojené s odstávkou pro výměnu paliva na prvním bloku mají energetici dokončeny a zavezené palivo ponechají v reaktoru. Podle REMIT by měli opravou energetici zvládnout do konce ledna. Konkrétní termín připojení je podle mluvčího elektrárny aktuálně nejlepším možným odhadem, energetici jej budou případně upřesňovat právě v návaznosti na výsledky opakovaných kontrol.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany