Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Orkán provoz jaderných elektráren neomezil, energetici naopak pomáhali v jejich okolí

Orkán provoz jaderných elektráren neomezil, energetici naopak pomáhali v jejich okolí

12.3.2019

Extrémní vítr, který se v noci z neděle na pondělí přehnal přes Českou republiku, se nevyhnul ani oběma našim jaderným elektrárnám v Dukovanech a v Temelíně. Po právě dokončených kontrolách hlásí energetici obou elektráren nulové poškození na objektech a zařízení. Elektrárenští hasiči i přesto měli několik výjezdů, při kterých poskytovali svoji odbornou pomoc v blízkém okolí elektráren.

Jaderné elektrárny patří k nesledovanějším výrobním provozům všude na světě. Svoji pozornost proto věnují všem okolnostem, které by mohly mít vliv na jejich provoz. Energetici jsou informováni nejen o blížících se extrémních povětrnostních podmínkách, ale také například o případných seizmických událostech všude na světě. V neděli v poledne jsme obdrželi výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu o extrémních povětrnostních podmínkách, které elektrárny zasáhnou v noci z neděle na pondělí. V obou elektrárnách proto byly provedeny preventivní prohlídky. Aktuálně mohu potvrdit, že jsme nezaznamenali žádné poruchy ani poškození.

Problémy silný vítr působil v okolí elektráren. K odstranění jeho důsledků byli povoláni i hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín. V obou případech podnikoví hasiči v noci především likvidovali popadané stromy v okolí elektráren.  

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany