Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Přečerpávací vodní elektrárny počtvrté v řadě překonaly rekord

Přečerpávací vodní elektrárny počtvrté v řadě překonaly rekord

19.1.2016

Trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ, a. s., v roce 2015 opět překonala svou produkcí rekordní zápisy z předchozích let. Podobně jako v letech 2011-14 je příčinou zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci energetické soustavy ČR, která je často zatěžována produkcí ze zahraničních i domácích obtížně predikovatelných obnovitelných zdrojů. Současně se projevuje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček.

Historicky nejvyšší celkovou roční produkcí vyrobené elektřiny ve výši 1,09 miliardy kWh loni opět přepsaly statistické tabulky přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, Dlouhé Stráně I a Štěchovice II provozované v rámci společnosti ČEZ, a. s. „V meziročním srovnání jde o 2,4% nárůst výroby. Za čtyřletým stálým růstem produkce opakovaně stojí fakt, že přečerpávací elektrárny jsou v rámci celé energetické soustavy ČR ve zvýšené frekvenci nasazovány k vykrývání výroby, resp. nevýroby z nepredikovatelných obnovitelných zdrojů a velkou roli hraje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček,“ komentoval výsledky Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

 

Mezi přečerpávacími elektrárnami ČEZ dominovaly Dlouhé Stráně I, které loni vyrobily 0,55 miliardy kWh. Následovaly Dalešice s 0,48 miliardy kWh a Štěchovice II s 0,06 miliardy kWh. Produkce všech tří přečerpávacích elektráren by stačila k pokrytí roční spotřeby téměř 440 tisíc domácností.

 

Přečerpávací vodní elektrárny plní v elektrizační soustavě funkci statickou, dynamickou a kompenzační.

  • Statická funkce - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrická energie.
  • Dynamická funkce – poskytují pro soustavu podpůrnou službu jako rychle startující rezerva. Přečerpávací elektrárny jsou schopny najet na plný výkon během 1 -2 minut.
  • Kompenzační funkce - slouží k regulaci napětí v soustavě.

 

Podívejte se, jak funguje přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně prostřednictvím virtuální prohlídky na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

 

Více o přečerpávacích vodních zdrojích Skupiny ČEZ v ČR

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/dlouhe-strane.html

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/dalesice.html

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/stechovice.html

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany