Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Temelín dosáhl rekordního výkonu

Temelín dosáhl rekordního výkonu

2.9.2015

Historicky nejvyššího výkonu dosáhla dnes ráno Jaderná elektrárna Temelín. Původní projektový výkon 1 962 MWe (megawatt) navýšila na 2 158 MWe. Podle ředitele elektrárny Bohdana Zronka to ale nemusí být výkonový strop.

 

Za 15 let provozu zvýšil Temelín výkon o deset procent, konkrétně o 196 MWe. „To už odpovídá velkému uhelnému bloku. Přitom jsme nezabrali ani metr čtvereční půdy, nespálíme ani tunu uhlí navíc, pouze jsme lépe využili existující zařízení,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a naznačuje, že v budoucnu by mohlo dojít k dalšímu zvýšení výkonu. „Bezpečnost a zvyšování efektivity je pro nás nikdy nekončící příběh. Tak, jak se například zvyšuje bezpečnost vozidel a zdokonalují dostupné technologie, i my stále hledáme možnosti jak být bezpečnější a efektivnější.“

Poprvé elektrárna navýšila výkon v roce 2007 díky novým vysokotlakým rotorům turbíny. Čtyři procenta přineslo využití projektových rezerv v roce 2013 a další dvě procenta letošní dokončení modernizace turbíny v nízkotlaké části. Do úprav ČEZ investoval 4,5 miliard korun.

Díky modernizacím jihočeská elektrárna zásobuje elektřinou dalších více než půl miliónu českých domácností. Navíc každoročně může přinášet významné ekologické efekty v podobě více než miliónu nespálených tun hnědého uhlí a nevypuštěného miliónu tun CO2.

„Máme velký potenciál, jen ho musíme využít naplno. A v letošním roce v tomto směru máme velké rezervy. Myslím tím prodloužení odstávky druhého bloku. I proto teď připravujeme řadu technických i organizačních opatření, abychom se podobným komplikacím vyhnuli,“ doplnil temelínský ředitel.

Právě kvůli neplánovanému prodloužení odstávky druhého bloku vedení jihočeské jaderné elektrárny nepočítá s překonáním dosud nejvyšší roční výroby elektřiny z roku 2012. 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Temelín, Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany