Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Temelín jede naplno, rekordní výkon očekává ve druhé polovině týdne

Temelín jede naplno, rekordní výkon očekává ve druhé polovině týdne

31.8.2015

Oba bloky na plném výkonu. Takový je aktuální stav provozu Jaderné elektrárny Temelín. Jihočeská elektrárna tak svojí elektřinou zásobuje opět pětinu České republiky. Ve druhé polovině týdne energetici očekávají dosažení historicky nejvyššího výkonu.

Padesát otáček za vteřinu. To je jeden ze základních provozních parametrů temelínské turbíny prvního bloku. Ta se po plánované odstávce naplno roztočila v pátek hodinu před půlnocí. Poprvé tak souběžně pracují modernizované turbíny obou temelínských bloků. Díky nim elektrárna zvýší výkon o dvě procenta a vyrobí elektřinu pro dalších přibližně 100 tisíc českých domácností.

Na rekordní výkon si energetici počkají do druhé poloviny týdne, kdy by se mělo ochladit. Jaderné elektrárny sice vyrábí elektřinu bez ohledu na počasí, venkovní teplota jejich výkon přeci jen nepatrně ovlivňuje. Jde o desetiny procent, které dělají přibližně jednotky megawatt, což už jsou ale výkony například větrných elektráren. Aktuálně elektrárna pracuje na výkonu kolem 2x1065 MWe a s příchodem chladnějšího počasí by se výkon mohl zvednout o 20 MWe. Temelín by tak dosáhl historicky nejvyššího výkonu.

I přes rekordní výkon ale kvůliprodloužení odstávky druhého bloku představitelé jihočeské jaderné elektrárny nepočítají s překonáním dosud nejvyšší roční výroby elektřiny z roku 2012. Od začátku roku Temelín vyrobil 8,36 miliard kilowatthodin elektřiny.

První blok byl po plánované odstávce k přenosové soustavě připojen v polovině minulého týdne. Obnovení výroby elektřiny proběhlo při polovičním výkonu reaktoru. Poté se výkon postupně zvyšuje a probíhá řada testů v jaderné i nejaderné části elektrárny. Především se ověřuje rozložení neutronového toku v reaktoru a velmi pečlivě se sleduje i turbína.

  

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

 

 Zdroj: Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany