Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Temelín o víkendu sníží výkon

Temelín o víkendu sníží výkon

8.1.2016

O víkendu sníží elektrárna Temelín svůj výkon. V provozu zůstane druhý blok na plném výkonu. Generátor prvního bloku bude v sobotu ráno krátce odstaven, reaktor zůstane na výkonu přibližně 30 procent. Důvodem je výměna čidel, které měří posuv ložiska mezi vysokotlakým a nízkotlakým rotorem turbíny v nejaderné části elektrárny.

 

„Jde o preventivní opatření. Posuv je měřen pomocí dvou čidel. Jedno z nich je aktuálně nefunkční. I tak ale lze blok provozovat s jedním čidlem,“ říká Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín. Pokud by se problémy objevily i u druhého čidla, musel by se turbogenerátor odstavit. „Takové odstavení by mohlo přijít v nevhodnou dobu a navíc by výměna čidel trvala déle. Proto je preventivní odstávka připravena a proběhne o víkendu, kdy je spotřeba elektřiny nižší než v pracovních dnech,“ doplnil Sviták.

Od začátku roku Temelín vyrobil 367 tisíc MW elektřiny. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobil 14,23 miliónů MWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Temelín 

 

 

 

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany