Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Temelínská dvojka obnovila výrobu elektřiny

Temelínská dvojka obnovila výrobu elektřiny

22.9.2015

Dnes ve 3:57 hodin obnovil druhý temelínský blok výrobu elektřiny. Po jedenácti dnech tak skončila odstávka, kterou si vyžádala úprava břitů olejového těsnění ložiskových stojanů turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny. Plného výkonu blok dosáhne ještě dnes dopoledne.

Původně energetici předpokládali odstávku na dva týdny. Nakonec se jim blok podařilo připojit o několik dní dříve. „Při úpravách a zpětné montáži stroje rozhodují desetiny milimetrů, a tak musel dodavatel vůli mezi těsnícími břity ložiskových stojanů a rotorem turbogenerátoru opakovaně upravovat. I tak se nám podařilo připojit blok o několik dní dříve,“ říká Bohdan Zronek, ředitel temelínské elektrárny.

K připojení druhého bloku k přenosové soustavě došlo při 50procentním výkonu reaktoru. Při tomto výkonu je dostatečné množství páry pro roztočení turbíny na provozní otáčky. Poté operátoři srovnají otáčky turbíny s frekvencí v síti a v ten moment připojují turbogenerátor. Zpočátku pracuje turbogenerátor na čtvrtinovém výkonu, který následně roste se zvyšováním výkonu reaktoru. Vše se průběžně koordinuje s provozovatelem přenosové soustavy. Na plný výkon se blok dostává po několika hodinách od připojení k přenosové soustavě.

K odstavení druhého bloku došlo v noci 10. září, kdy ochranný systém turbíny zaznamenal zvýšené chvění. Následnými kontrolami byla zjištěna malá vůle mezi těsnícími břity ložiskového stojanu a rotoru turbogenerátoru. „Segmenty olejových ucpávek jsme museli demontovat a odvézt k výrobci do Plzně. Ten provedl úpravu těsnících břitů i zodolnění celého segmentu. Tím chceme předejít opakování,“ vysvětluje Zronek.

Ještě během dopoledne by se tak elektrárna po 2,5 týdnech měla vrátit na rekordní výkon ze začátku září. Ten je o deset procent vyšší než původní projektový výkon. I tak ale vedení elektrárny kvůli neplánovaným odstávkám nepočítá s překonáním výrobního rekordu z roku 2012. „S letošními provozními výsledky nemohu být spokojen. Aktuálně vše velmi detailně vyhodnocujeme a připravujeme řešení. V této souvislosti čekají Temelín od příštího roku změny,“ konstatoval Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,95 miliard kWh elektřiny. 

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok. 

 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Temelín, Ing. Marek Sviták

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany