Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

V elektrárně Dukovany překontrolují sváry

18.9.2015

Druhý a třetí blok elektrárny Dukovany budou dnes a zítra postupně odpojeny od přenosové sítě. Odborníci zde zkontrolují svary potrubí. Elektrárna si totiž chce ověřit výsledky testů z předchozích odstávek. 

Operátoři Jaderné elektrárny Dukovany začínají postupně odpojovat od sítě druhý výrobní blok. Zítra jej bude následovat třetí. Odborníci zde zkontrolují výstupy některých kontrol svarů. Elektrárna si totiž chce ověřit výsledky testů z předchozích odstávek, které podle ní nemusí být zcela průkazné. Navíc ji v letošním roce čeká podání žádosti o prodloužení provozu, proto chce management předejít možným problémům. "Bude to  mít vliv na naše provozní výsledky, ale naší absolutní prioritou je bezpečnost. A my chceme mít naprostou jistotu. Do konce měsíce podáváme žádost o prodloužení provozu prvního bloku, proto musíme mít vše důkladně ověřeno," říká ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. „Půjde především o pořízení nových rentgenových snímků svarových spojů v jaderné i nejaderné části obou bloků. Rozhodně neodstavujeme kvůli poruše. Jde o to, že musíme mít naprostou jistotu, že zařízení je v pořádku. A protože dokumentace, kterou máme k dispozici, není dostatečně kvalitní, vybrané svary projdou další kontrolou. Jednoduše řečeno, pořídíme například nové rentgenové snímky,“ upřesňuje mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Odstávka bloků v Dukovanech přichází ve chvíli, kdy se v plánované odstávce pro výměnu paliva nachází i první blok a mimo provoz je i jeden z temelínských bloků. V České republice tak bude chybět více než polovina z výrobních kapacit jaderných elektráren. Nedostatek elektřiny ale podle energetiků nehrozí.„Odstavované bloky Dukovan budou nahrazeny najetím našich dalších zdrojů. Nedostatek elektřiny tak rozhodně nehrozí,“ říká mluvčí Skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.

Délku odstávek provozovatel upřesní v následujících dnech.  Záležet podle něj bude na kapacitách dodavatelů. Pro provedení kontrol je navíc nutné technologii pozvolna vychladit a zařízení odizolovat

 

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany