Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

V letošním roce jako praktikant, v příštím roce jako zaměstnanec aneb odborné praxe žáků oboru Energetika v Jaderné elektrárně Dukovany

V letošním roce jako praktikant, v příštím roce jako zaměstnanec aneb odborné praxe žáků oboru Energetika v Jaderné elektrárně Dukovany

1.6.2016

Po celé čtyři týdny probíhaly v Jaderné elektrárně Dukovany odborné praxe, které pomáhají řešit generační obměnu zaměstnanců a zajistit dostatek kvalifikovaného personálu. Studentům odborné praxe poskytují srovnání teorie s praxí. Ke třinácti absolventům oboru Energetika třebíčské průmyslové školy, kteří již v elektrárně pracují, se z řad praktikantů i v letošním roce přidají další.

Měsíc květen byl v Jaderné elektrárně Dukovany obdobím odborných praxí žáků Střední průmyslové školy v Třebíči. Studenti byli v průběhu praxe začleněni do běžných pracovních úkolů v podmínkách a prostředí své případné budoucí profese. Celé čtyři týdny konfrontovali teoretickou připravenost s praktickou realitou. Měli tak jedinečnou příležitost ověřit si své předpoklady pro výkon profese, získávají k ní vztah a odhalují její úskalí.

 

„Pro technickou školu, jako je ta naše, jsou praxe žáků ve firmách naprosto zásadním požadavkem. Náš zájem je, aby každý žák prošel praxí v konkrétní firmě, aby si udělal jasnou představu, jak to ve firmě funguje, co může očekávat. Praxe v jaderné elektrárně je pro nás skoro ideálním příkladem spolupráce. Jsem si vědom, jak je organizačně obtížné každoročně praxi šedesáti žákům zajistit“, říká Ing. Zdeněk Borůvka, ředitel Střední průmyslové školy v Třebíči

 

Obor Energetika existuje od roku 2010 a první žáci tohoto oboru byli na odborné praxi v Jaderné elektrárně Dukovany již v roce 2011. Odborné praxe jsou předpřípravou na budoucí povolání s cílem seznámit studenty s fungováním elektrárny a zejména jim přiblížit jednotlivé pracovní pozice, které by po ukončení studia mohli v elektrárně vykonávat. Po dobu čtyř týdnů studenti absolvují stáže v pěti oblastech, a to Elektro, Systém kontroly řízení, Sekundární okruh - strojovna a venkovní objekty a Primární okruh.

 

A jak praxi vnímají samotní studenti?

Alexandr Švancara, student 3. ročníku oboru Energetika říká: „Bydlím v obci Dukovany a obor Energetika mě zaujal hlavně svým zaměřením – jak na oblast elektro, tak na oblast strojírenskou. Praxi v elektrárně považuji za skvělou příležitost zjistit, jak to všechno funguje ve skutečnosti. Tíhnu více k elektru a určitě bych byl rád, pokud by v budoucnu byla příležitost zde i začít pracovat. V rámci praxe mě zaujala hlavně část věnovaná optickým kabelům. Bylo to pro mě něco úplně nového a velmi zajímavého“.

 

 „Myslím, že praxe je pro nás Energetiky přínosná. Praxe v předposledním ročníku je z mého pohledu o něco lepší. Jde hlavně o to, že už tomu více rozumíme. Libí se mi, že zde vidíme spoustu praktických věcí, které zužitkujeme ve škole a především u maturity. Vzpomenu třeba jen čerpadla, jeřáby – to vše se ve škole učíme a teď do toho konečně lépe vidíme a je to pro nás velmi přínosné“, dodává Romana Homolová z Mikulovic, studentka 4. ročníku oboru Energetika.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany