Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Valná hromada Energetického Třebíčska

Valná hromada Energetického Třebíčska

28.1.2015

V pondělí 26. ledna se na střední průmyslové škole konala valná hromada Energetického Třebíčska. Hostem byl také ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Kromě členů, kterých je v současné době dvacet dva, se zúčastnil také zástupce Energoregionu 2020 Antonín Mlynář a předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková. Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš shrnul činnost sdružení v roce 2014. Nejvýznamnějšími aktivitami byla červnová konference ve Valči s názvem Budoucnost EDU, květnový seminář v Senátu na téma sociální a ekonomické dopady v případě uzavření velkého energetického zdroje, podzimní seminář v poslanecké sněmovně, kde zaznělo, že Dukovany mají při výstavbě prioritu a také jednání starostů v Bruselu.

Miloš Štěpanovský, který nastoupil na post ředitele Jaderné elektrárny Dukovany 1. ledna 2015, se na úvod představil a zdůraznil, že udělá vše proto, aby Dukovany dostaly povolení minimálně na dalších deset let.  „Určitě nás čeká diskuze s okolními státy. Je dobře, když se ve světě hovoří o jaderné energetice, že je slyšet hlas samospráv z okolí jaderné elektrárny. Podpora jádra je v našem regionu značná.“ Štěpanovský ocenil práci Energetického Třebíčska a na závěr dodal, že cíl je společný, tedy snaha o výstavbu 5. bloku.

Mezi členy Energetického Třebíčska jsou nejen energetické firmy, ale také školy a obce. „Uvědomujeme si důležitost činnosti Energetického Třebíčska. Budeme ho podporovat, jak jen to půjde. Vždyť vše, co je v České republice jaderné, je na našem území,“ řekl starosta Rouchovan Vladimír Černý a také zakládající člen sdružení. „Provoz elektrárny a výstavba pátého bloku je důležitá i pro naši školu. Vzděláváme odborníky a řemeslníky, kteří nacházejí práci právě ve firmách, které jsou navázané na energetický průmysl,“ shrnul ředitel střední průmyslové školy Zdeněk Borůvka.

Příprava konference

Sdružení Energetické Třebíčsko a Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany spolu s Ekoregionem 5,  Energoregionem 2020 a Okresní hospodářskou komorou Třebíč mají v plánu uspořádání konference na téma Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas?, která se bude konat 25. března 2015 v hotelu Atom (Třebíč).

Autor: Eva Fruhwirtová, Energetické Třebíčsko

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany