Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Vánoce v Dukovanech ve znamení najíždění 4. bloku s novým systémem kontroly a řízení

Vánoce v Dukovanech ve znamení najíždění 4. bloku s novým systémem kontroly a řízení

23.12.2014

Řadu kontrol a zkoušek musí v průběhu letošních Vánoc provádět pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, kteří se podílí na probíhající plánované odstávce 4. reaktorového bloku. Ukončení odstávky je naplánováno na 30. 12. 2014. Jednou z významných činností, které bylo nutno během 21 dnů odstávky zajistit, byla generační obměna systému kontroly a řízení druhé divize reaktorového bloku.

Štědrý den v Jaderné elektrárně Dukovany stráví v práci přibližně 75 provozních zaměstnanců na ranní a stejný počet na odpolední směně. Zkoušky PERIZ (zkouška těsnosti hermetických boxů) a tlakové zkoušky primárního a sekundárního okruhu, které se provádí při spouštění reaktorových bloků po plánované odstávce, vychází na období vánočních svátků. „Znamená to vysokou pracovní zátěž i v době svátků," říká František Prokop, vedoucí odboru provozu EDU.

Vzhledem k probíhající závěrečné fázi odstávky se zvýšené pracovní činnosti dotknou i cca 80 zaměstnanců dodavatelských firem. Na Štědrý den ráno půjdou například do práce pracovníci úklidové firmy provádět závěrečný úklid boxu po zmíněných zkouškách. Musí být zajištěna fyzická ostraha elektrárny a řada dalších činností a služeb.

Během pouhých 21 dnů odstávky bylo nutné také provést demontáž stávajícího a instalaci nového zařízení druhé divize systému kontroly a řízení 4. reaktorového bloku. Systém kontroly a řízení je vlastně pomyslným mozkem a nervovými vlákny organismu jaderné elektrárny. Zajišťuje a vyhodnocuje informace pro obsluhy blokové dozorny a zpětně vysílá povely pro jednotlivá zařízení. Aby se vše stihlo řádně odzkoušet a uvést do provozu, střídá se v nepřetržitém úsilí 24 hodin denně tým 300 pracovníků elektrárny a dodavatelů. Plně se nahradilo 46 panelů s elektronikou, což také znamená položení 21,5km kabelů a zapojení přibližně 1500 kabelových konců.

Systémy řízení jsou obnovovány postupně na všech blocích od roku 2005. V první fázi proběhla obměna bezpečnostních systémů a v roce 2009 započala obnova technologických systémů řízení. Jejich ukončení je plánováno na rok 2016 na 2. bloku. Nový systém umožňuje například pokročilou úroveň diagnostiky, archivace všech povelů a informací a je příznivější i z pohledu údržby. Celkové náklady na obnovu zařízení činí téměř 15 miliard korun.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany