Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Vláda schválila plán jádra, zbývá dořešit financování nových bloků

4.6.2015

Ve středu 3. 6.2015 ministři schválili Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

 

Praha 3. června (ČTK) - Vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu, které s ministerstvem financí materiál připravilo. Podle plánu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá dořešit, jak výstavbu nových bloků financovat.


Plán navazuje na aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK), kterou vláda schválila před 14 dny a podle které má být jaderná energie hlavním zdrojem výroby energie v Česku v dalších desetiletích. Koncepce předpokládá, že letos se bude jádro na výrobě elektřiny v Česku podílet zhruba 35 procenty. Po dostavbě dvou bloků jaderných elektráren by jeho podíl v roce 2040 mohl vzrůst asi na 50 procent. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes uvedl, že z pohledu státu je klíčová zejména stavba bloku v Dukovanech a jeho spuštění do roku 2037.

Samotný plán obsahuje tři základní varianty financování výstavby. Stát nejvíce preferuje investici prostřednictvím majitele a provozovatele jaderných elektráren, kterým je energetická firma ČEZ, popřípadě její dceřinou společností. Právě variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ podpořil při květnové návštěvě elektrárny Dukovany premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby stavbu nového bloku v Dukovanech financoval samotný ČEZ.

Vznik dceřiných firem dnes ve sněmovním výboru pro životní prostředí připustil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. "Existuje možnost, že bychom do dceřiných společností pozvali i spoluinvestory," podotkl.

Podle ministerstev by měl ČEZ pokračovat v přípravných pracích vedoucích k výstavbě nových bloků včetně získání všech povolení a uzavření smluv s dodavateli. Časový rámec získání stavebního povolení předpokládá materiál zhruba v roce 2025. Před jeho vydáním navrhuje, aby stát znovu posoudil, zda je možné nové jaderné zdroje stavět i bez státních garancí, nebo není.

Beneš dnes ČTK řekl, že termín platí pro stavbu nového bloku v Dukovanech. Výstavba nového bloku v Temelíně má následovat později. Dodal, že ČEZ počítá s tím, že výstavba každého nového jaderného bloku v ČR bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. Ocenil, že vláda jak ASEK, tak plán jádra nakonec schválila. "Je to dobrý milník pro budoucnost české energetiky," řekl.

Schválení materiálu přivítala i Hospodářská komora. Plán naopak kritizují některé nevládní a ekologické organizace, jako například Hnutí Duha, sdružení Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle Edvarda Sequense z Cally nebyla při tvorbě plánu věnována větší pozornost strategiím energetické efektivnosti a rozvoje obnovitelných zdrojů.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany