Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Výběrové řízení na zmocněnce pro jádro bude vyhlášeno v pátek

15.3.2016

Praha 14. března (ČTK) - Stálý výbor pro jadernou energetiku v čele s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) má v pátek na svém prvním zasedání vyhlásit výběrové řízení na místo vládního zmocněnce pro jadernou energetiku.

Přecházet tomu bude schválení kritérií pro jeho zvolení. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Filip Matys.

Zmocněnec bude koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v ČR. "Jedním z prvních úkolů zmocněnce bude koordinovat v úzké součinnosti se stálým výborem přípravy materiálu pro vládu, který bude podkladem pro rozhodnutí o zvolení investičního a obchodního modelu výstavy nového jaderného zdroje," uvedl mluvčí.

Zmocněnec bude jmenován na čtyři roky a ve výboru pro jadernou energetiku bude místopředsedou. Do doby, než bude na základě soutěže vybrán a ustaven do funkce, vybere výbor jeho zástupce.

Vznik zmocněnce a stálého výboru pro jadernou energetiku vyplynul z plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, který v lednu schválila vláda. Loni schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá však dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby, s čímž by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor. Vedle záležitostí spojených s výběrem zmocněnce se stálý výbor bude v pátek věnovat dokumentu, jehož cílem je získat předběžné informace o zájmu na rozvoji jaderné energetiky v ČR ze strany potenciálních dodavatelů. Podle mluvčího má výbor schválit znění dokumentu a rozhodnout o jeho rozeslání.

V Česku pochází z jaderných zdrojů asi třetina vyrobené elektřiny. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR. Energetická společnosti ČEZ zrušila v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

 

Zdroj: Zpravodajství ČTK | 14.3.2016 | 12:25 |  | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany