Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 02.11.2018

5.11.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1 – 3 na plném výkonu, blok 4 se spouští po odstávce, v Temelíně oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Dukovany by mohly sloužit o dekádu déle. Babišův jaderný plán naráží.

Vedení kraje se nelíbí vládní dukovanský plán. Babiš pobouřil kraj i spolky. Nedají se

Americký ministr pro energetiku míří do Prahy, s Babišem a Zemanem bude probírat dostavbu Dukovan. Česko bude aktualizovat energetickou koncepci, uvedl Babiš

Ze světa: Argentina udělala pokrok v přípravě na dlouhodobý provoz JE  Atucha-1. Finská Loviisa je opět v provozu po pravidelné odstávce

Provoz EDU

1. blok –100%  498 MWe

2. blok –100%  497 MWe

3. blok - 100%  491 MWe

4. blok – cca 30% TG 42 připojen k síti, postupné zvyšování výkonu.

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos 11 900 KWh

Přímý pohled na EDU: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dukovany

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1078 MWe, výroba letos  6 112  KWh

2. blok– výkon 1084 MWe, výroba letos 5 993  KWh

 

Konference poznačte si v kalendáři:

 

NERS 2018 - NOVÁ GENERACE JADERNÝCH ELEKTRÁREN NASTUPUJE – ZKUŠENOSTI A POUČENÍ

v pražském Kaiserštejnském paláci ve   středu 7. listopadu 2018 sledujte  http://ners2018.jmm.cz

 

Seminář o provozu a bezpečnosti JE Dukovany.

Každoročně pořádá Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany.

 Na semináři vystoupí vedoucí pracovníci ČEZ a JE Dukovany, SÚRAO, zástupce SUJB, zástupci Energoregionu 2020 a Ekoregion 5 a Energetického Třebíčska. Účast na semináři potvrdila Ing. Marta Nováková ministryně MPO.

Seminář se bude konat 22. listopadu 2018 v Hotelu Zámek Valeč od 9 do 13 hod.

Sledujte    https://www.obkjedu.cz/

 

Mezinárodní odborná konference  All for Power Conference 2018
Energetické investiční celky: jaderné elektrárny, klasické elektrárny, teplárny, vývoj česko-slovenské energetiky v celosvětovém kontextu
29. - 30. 11. 2018, Clarion Congress Hotel Prague****

Sledujte: http://www.afpconference.com/2018/

 

SMR 2019- Malé modulární reaktory

Pátý ročník konference SMR 2019  Malé jaderné reaktory pro teplárenství

Termín: 14. února 2019, Velká posluchárna FJFI Břehová 7, Praha

Sledujte: http://malereaktory.cz/

 

 

Z domova

Dukovany by mohly sloužit o dekádu déle

Mladá fronta DNES 31.10.2018: Životnost Jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, kdežto nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa.
Předseda vlády i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) už v minulých dnech uvedli, že česká vláda může odložit rozhodnutí o případné stavbě nového tuzemského jaderného zdroje. Možností je podle nich právě prodloužení životnosti Dukovan za rok 2035, kdy by měla zhruba skončit.
Česko chce podle Babiše zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny, ale je třeba zvažovat všechny alternativy. „Otázka je, jakým způsobem se vyvine Evropa,“ uvedl. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž sdělil, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let. „Tedy zhruba za rok 2035, tedy jak byly jednotlivé bloky v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu,“ dodal. Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský doplnil, že případný provoz bloků po roce 2035 je z pohledu zařízení reálný.

 

Babišův jaderný plán naráží

Lidové noviny 1.11.2018: Premiér Andrej Babiš přišel s nápadem, jak neutrácet 200 miliard korun za nové reaktory v elektrárně Dukovany. Navrhuje za 20 miliard prodloužit život stávajícím reaktorům. Není ale jisté, zda to půjde.
Životnost Jaderné elektrárny Dukovany nemusí jít prodloužit o dalších deset let až do roku 2045, jak navrhuje premiér Andrej Babiš. Není jisté, v jakém stavu budou jednotlivé technologie ani jaké budou požadavky regulátorů. „Je to možné teoreticky, ale nelze to mít za jisté,“ popisuje Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „ČEZ by musel prokázat, že bloky stále odpovídají požadavkům na bezpečnost a není jisté, jaké za 15 nebo 20 let budou,“ dodává.
S plánem Dukovany pouze modernizovat přišli tento týden jak Babiš, tak ministryně průmyslu Marta Nováková. Podle nich by se modernizací získal čas na rozhodnutí o stavbě nových jaderných bloků. Dosud se očekávalo, že vláda rozhodne do konce letošního roku.
Drábová si myslí, že by se stát o dostavbě Dukovan měl rozhodnout a neodkládat to. „Když je rozhodnuto, někam směřujeme, odkládání nesměřuje nikam,“ vysvětluje. Pochybnosti o prodloužení životnosti Dukovan zaznívají i ze samotného ČEZ. „Zájmem provozovatele je vždy využívat elektrárnu co nejdéle je to možné, ale záleží, co regulace umožní a jaký bude technický stav,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Firma průběžně vyhodnocuje, v jakém stavu technologie jsou, nikdo ale nedokáže odhadnout, jak se bude regulátor – v tomto případě hlavně Evropská komise – stavět k dalšímu prodlužování životnosti ruských reaktorů, které se stavěly hlavně v osmdesátých letech minulého století. Proti hraje i odklon některých evropských zemí, například Německa, od jaderné energetiky, které pak tímto směrem táhnou i celou Unii.
S případnými rostoucími nároky na bezpečnost pak rostou i nutné náklady na prodloužení životnosti. Andrej Babiš hovořil o dvaceti miliardách korun, skutečnou cenu ale nyní prakticky nejde odhadovat. Nová varianta zaskočila i prezidenta Miloše Zemana, který stavbu nových reaktorů dlouhodobě podporuje. „Pan prezident se jistě bude zajímat, proč došlo ke změně názoru,“ říká prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Když probíhala debata expertního týmu v Lánech, tak žádný takový názor nepadl a naopak všichni zúčastnění, včetně ministryně Novákové, uvedli, že se předpokládá rozhodnutí do konce roku,“ dodává k nově zmiňované modernizaci místo stavby nových reaktorů. V debatě o dostavbě Dukovan nejde ale jen o životnost stávajících čtyř reaktorů. V budoucnosti dojde k ukončení provozu několika uhelných elektráren a jejich výkon bude nutné něčím nahradit

 

Vedení kraje se nelíbí vládní dukovanský plán

Mladá fronta DNES  1.11.2018: Vedení Kraje Vysočina a občanských skupin vyjádřilo včera silné znepokojení nad výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Podle nich by mělo mimo jiné dojít k odložení kroků směřujících k výstavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. „Takový postup by byl v rozporu se Státní energetickou koncepcí České republiky a na ni navazujícím národním akčním plánem. Součástí navrhovaného – pro Vysočinu nepřijatelného – řešení má být prodloužení životnosti stávajících čtyř dukovanských bloků. Takové opatření může být problematické jak z pohledu získání příslušného povolení, tak z pohledu akceptace veřejností. Prodlužovat provoz starší, i když bezpečné technologie není možné donekonečna,“ uvedla mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Babiš pobouřil kraj i spolky. Nedají se

Třebíčský deník 2.11.2018: Reakce z Vysočiny na výroky premiéra Babiše a ministryně průmyslu a obchodu Novákové o tom, že by mělo dojít k odložení výstavby pátého dukovanského bloku, na sebe nenechala čekat. Vysočina – „Je vzbouření na vsi. Ty argumenty nás urážejí!“ Tak reagoval ve čtvrtek předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš na poslední výroky předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a ministryně Marty Novákové (za ANO). Z nich vyplynulo, že by se mohla životnost Jaderné elektrárny Dukovany prodloužit o 10 let. Náklady na obnovu zařízení by byly 20 miliard korun. „Přitom nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun,“ řekl Babiš.
Oba představitelé vlády argumentovali mimo jiné tím, že jsou silné tlaky ze strany možných zahraničních investorů. Jednoduše řečeno, že na takový závažný krok je potřeba klid. A je nutné zvážit všechny alternativy, jak zajistit elektřinu pro Českou republiku.
Vůči tomuto postupu už se ostře ohradil Kraj Vysočina. Podle něj by byl v rozporu se Státní energetickou koncepcí České republiky a na ni navazujícího Národního akčního plánu.
Kraj vyzval Babišovu vládu, aby energetickou koncepci i akční plán důsledně plnila, aby rychle rozhodla o finančním i investičním modelu dostavby Dukovan.
A aby podnikla další konkrétní kroky. Hejtmanství upozorňuje na skutečnost, že prodlužování životnosti jaderné elektrárny není automatická záležitost, je nutné získat povolení, a ta nezávisejí na vládě, ale na dozorujícím úřadu.
„Je to problematické i z pohledu akceptace veřejností. Prodlužovat provoz starší, i když bezpečné technologie, není možné do nekonečna,“ zdůraznil kraj.
Ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský sdělil, že provoz zařízení se předpokládá nejméně na dalších 20 let. Bude záviset na stavu klíčových komponent. „Případný provoz bloků po roce 2035, je proto z pohledu zařízení reálný, ale záleží také na ekonomických a regulatorních podmínkách,“ dodal.
Podle předsedy Energetického Třebíčska Jonáše se sejdou zástupci krajů, obcí, ČEZu i hospodářské komory 19. listopadu, aby projednali další společné kroky. Paní ministryně Nováková nerozumí jaderné energetice. Sama nám to řekla. Spoléhá se na rady někoho, určitě to není odborník, když takovou blbost vyřkne,“ dodal Jonáš.

 

Americký ministr pro energetiku míří do Prahy, s Babišem a Zemanem bude probírat dostavbu Dukovan

iHNed.cz  1.11.2018: “Můžeme potvrdit, že ministr energetiky Rick Perry navštíví Českou republiku ve dnech 14.–15. listopadu,” sdělila HN mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Perry do Čech míří jen krátce před termínem, do kdy by mělo tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu představit modely financování dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Americká společnost Westinghouse je jednou ze šesti, které by o zakázku v případě vypsání tendru měly zájem.
Perryho čeká v Praze řada vrcholných schůzek. “Na ministerstvu bude mít přednášku o energetické bezpečnosti v transatlantickém prostoru,” sdělila Lagronová. Podle informací, které mají HN k dispozici, se Američan potká také s premiérem Babišem a s prezidentem Milošem Zemanem. V případě premiéra budou kromě jádra diskutovat také o jeho oficiální návštěvě ve Spojených státech.
Lhůta, ve které bude česká vláda rozhodovat, jak Dukovany dostavit, se ale možná bude prodlužovat. Zatímco před několika měsíci ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) trvala na tom, že rozhodnutí padne ještě do konce letošního roku, během čtvrtečních interpelací v poslanecké sněmovně nevyloučila odklad. “Jestli budeme mít odpověď na to, jaký bude investorský model dostavby jaderného bloku, 31. 12. 2018 nebo 31. 3. 2019, nevidím jako katastrofální. To podstatné je, že skutečně o tomto vláda jedná a rozhodovat bude,” řekla ministryně poslancům.
Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden v úterý překvapivě oznámil, že by se životnost jaderné elektrárny mohla o deset let prodloužit. Stálo by to 20 miliard korun, a bez dostavby by Dukovany fungovaly až do roku 2045. “Respektujeme harmonogram, který byl nastaven ve státní energetické koncepci, ale v rámci možností a informací, které máme,” sdělila ve čtvrtek na dotazy poslanců ministryně Nováková.
Existují tři varianty financování dostavby, které přicházejí v úvahu. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, složené z aktiv jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem.
Zájem o dostavbu projevilo celkem šest společností. Ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a právě americký Westinghouse. O zájmech EDF během své říjnové návštěvy Prahy mluvil s prezidentem Zemanem i premiérem Babišem také francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Česko bude aktualizovat energetickou koncepci, uvedl Babiš

investicniweb.cz 1.11.2018 : Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko bude aktualizovat svou energetickou koncepci v souvislosti se změnami ve světě včetně Evropy. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích ministerský předseda mluvil o případném prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany jako o možnosti.
"Diskutujeme hlavně o tom, kdo v Evropě postavil nějakou jadernou elektrárnu, která funguje," uvedl Babiš na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara. Munzar označil za hazard s energetickou bezpečností a soběstačností úvahy o odložení rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků.
"Rozhodnout od boku a jít do nějaké avantury za stovky miliard bez nějaké garance, že to někdo postaví, je hlavně rozhodnutí ČEZ, tam jsou minoritní akcionáři, kteří do toho mluví," řekl premiér. Menšinoví akcionáři podle něho poukazují na to, že jde o rizikovou investici, a mohla by poškodit hodnotu společnosti. Kritické záležitosti podle něho vyvstávají i při teoretickém prodloužení životnosti Dukovan. "My jsme si řekli s ČEZ, že se budeme snažit dospět k nějakému závěru do Vánoc," podotkl.
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na pozdější Munzarovu interpelaci uvedla, že ona i vláda státní energetickou koncepci respektují. "V rámci energetického mixu určitě zvažujeme variantu prodloužení životnosti prvního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech," řekla. Jde podle ní o variantu pro pokrytí rizik. "Tyto projekty, jak tedy projekt, který analyzuje prodloužení životnosti jaderného bloku v Dukovanech, stejně tak jako dostavbu jaderných bloků, tak abychom měli pokryty své potřeby, tak oba dva ty projekty jdou souběžně," poznamenala.
Babiš řekl, že je nutné se podívat na to, proč stojí plynová elektrárna Počerady, Česko má podle něho rezervy i ve využití větrné energie. Plánů je několik, není to naše vláda, která rozhoduje, uvedl. Česko se může podle něho vrátit i k solární energii. "Kdyby si to lidé dali na domky, tak to je jedna možnost, ale tentokrát transparentně," poznamenal.
Nováková nevidí jako katastrofální, zda se o investorském modelu dostavby jaderných bloků v roce 2037 rozhodne letošního 31. prosince nebo 31. března příštího roku. "To podstatné, co vidím, je, že tedy skutečně o tomto vláda jedná a rozhodovat bude," řekla.

Pohádka

Byl jednou jeden pasáček a ten se asi na pastvě nudil a tak začal volat: „pomóc, pomóc, vlk“

lidé z vesnice přiběhli vlka zahnat, ale toho nevidno, planý poplach, Za pár dní  pasáček znovu volat: „pomóc, pomóc, vlk…“ vesničané opět přiběhli a vlka nebylo. Když po pár dnech skutečně vlk přišel, pasáček marně volal pomóc, pomóc, lidé už ho neposlouchali a na pomoc, když ji skutečně potřeboval, nepřišli.

 

 Ze světa

Argentina udělala pokrok v přípravě na dlouhodobý provoz JE  Atucha-1

1 Nov (NucNet): Nucleoelectrica Argentina, operátor státem řízené jaderné elektrárny Atucha-1 v Argentině, pokročila v připravenosti na realizaci projektu LTO – dlouhodobý provoz JE. Sdělila to MAAE po provedené prověrce této oblasti na JE Atucha.

JE Atucha je PWR reaktor o výkonu 340 MWe v provozu od roku 1974

 

Finská Loviisa je opět v provozu po pravidelné odstávce

29 Oct (NucNet): První blok JE Loviisda ve Finsku je po pravidelné odstávce pro výměnu paliva opět v provozu. Odstávka trvala 26 dní. Podobná odstávka v délce 47 dní proběhla v září 2018 na bloku 2.

Oba bloky JE Loviisa jsou typu VVER 440 o výkonu 502 MWe a jsou v provozu od roku 1977 respektive 1981. Bloky jsou vybaveny neplnotlakým kontejnementem s ledovým kondenzátorem Tato konstrukce je obdobou systému barbotážních kondenzátorů u modernějších bloků VVER 440 . 213, které jsou v provozu v EDU, EBO a EMO. JE Loviisa pokrývá 10% energetické potřeby Finska s roční produkcí cca 8,15 TWh

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany