Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 11. září 2016

9.9.2016

JE Dukovany

1. Blok 100 %

2. Blok 92% provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně . odstávka pro výměnu paliva a kontroly zařízení se plánuje od 12.9. do 11.3. 2017 (180 dní)

3. Blok odstávka 138. den, režim 6, palivo v reaktoru 

Odstávku EDU 3. RB plánuje ČEZ ukončit v noci na 2. října namísto původně ohlášeného 19. října. Blok nevyrábí elektřinu od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici dokončují rozpracované investice, a také loni zahájenou kontrolu svarů. Práce se podařilo udělat rychleji, než bylo naplánováno.

4. Blok 100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba 7935 GWh

 

JE Temelín

 

ETE  7. 9.2016

Připojením turbogenerátoru k přenosové soustavě skončila 6.9. v 22 hodin odstávka druhého bloku. Trvala 95 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy nebo ochrannou budovu kolem reaktoru. Plného výkonu by měl blok dosáhnout během tohoto týdne.

Skoro dvanáct tisíc plánovaných činností zvládli energetici během tří měsíců. Vyměnili čtvrtinu paliva, do skladu zavezli tři kontejnery s použitým palivem, zkontrolovali reaktor, turbínu nebo bezpečnostní systémy. Odstávku pak ovlivnily opravy nízkotlakého dílu turbíny a rozšířené rentgenové kontroly. „Šlo o dodatečné práce, které vyplynuly až z výsledků plánovaných kontrol, které tak splnily svůj účel. A všechny práce vyžadují dobrou přípravu a čas na realizaci. Pokud chceme z odstávky vycházet s čistým štítem a blokem dobře připraveným na další provoz, jinou možnost nemáme.“ vysvětlil Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při výkonu reaktoru 50 procent. Aktuálně je výkon stabilizován na 66 procentech a probíhají další kontroly sekundárního okruhu po najetí turbíny. K důležitým kontrolám během najíždění bude patřit ověřování rozložení výkonu reaktoru. Plného výkonu by blok měl dosáhnout do konce týdne.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Aktuálně běží 12. den odstávky. Včera bylo dokončeno vyvážení paliva z aktivní zóny reaktoru. Následovat bude plnění kontejnerů použitým palivem. Vedle toho běží kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliard kilowatthodin elektřiny.

 

ETE 8. 9.2016

Temelín zastavil najíždění druhého bloku. Důvodem je revize systému těsnění ložiskových stojanů turbíny. Aktuálně se turbína vychlazuje, což potrvá do konce týdne. Teprve poté může začít oprava. Délka odstávky je předběžně stanovena na necelé dva týdny.

 

Ze zahraničí

Kontrakt pro dodávky mimo jaderný ostrov pro  CAREM

06 September 2016 (WNA)

Argentinská společnost Argentinas National Atomic Energy Commission (CNEA)  vybrala joint Venture společnost Tecna a Siemens pro dodávku systémů mimo jaderný ostrov pro budovaný malý reaktor CAREM-25 (25 MWe), který Argentina staví od roku 2013. Předmětem kontraktu vypsaném v roce 2014 je úpravna vody, terciální chladicí okruh a zejména strojovna. Výstavba by měla být ukončena v roce 2018 a zkušební provoz se plánuje na rok 2019.

 

Výstavba Tianwan 6 zahájena

07 September 2016 (WNA)

Zahájení  betonování základové desky pro budovu kontejnmentu  na stavbě JE Tianwan blok 6 v provincii Jiangsu v Číně začalo. JE Tianwan III počítá s výstavbou dvou reaktorů ACPR 1000  Čínské provenience. Blok 5 by měl být v provozu v roce 2020 a blok 6 v roce 2021.

 

AREVA zahájila restrukturalizaci

2 Sep (NucNet):

Francouzská jaderná společnost AREVA zahájila již dříve oznámenou restrukturalizaci. Jaderné aktivity, zejména palivový cyklus budou vyvedeny do nové společnosti zatím nazývané New Co.  Valná hromada nové společnosti je svolána na 19. září.

 

Studie proveditelnosti pro Jordánsko

5 Sep (NucNet):

Studie proveditelnosti pro novou jadernou elektrárnu v Jordánsku by měla být hotova dle Sergeje Kirienka GŘ Rosatomu v polovině příštího roku. ASE (Atomstrojexport) nyní finalizuje s  Jordan Atomic Energy Commission (JAEC) detaily EPC kontraktu pro výstavbu blok VVER 1200.

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany