Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 12. květen 2018

12.5.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 2 až 4 na plném výkonu, blok č. 1 je od pátku 11. 5. v odstávce pro výměnu paliva, revize a realizaci modernizačních akcí.

V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova:  Odstávka bloku č. 1 v EDU

Ze světa: Ohi-4  je další znovu spuštěný japonský blok.  Kontejnment na JE Tianwan 6 byl uzavřen.  NASA, DOE  a NNSA představili demonstrační jednotku reaktoru pro kosmický program.  Nový černobylský sarkofág bude plně v provozu v prosinci.

Výročí týdne: 12.5.1999Zemanova vláda rozhodla o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Provoz EDU

1. blok – odstávka do 9. července

2. blok – 100%

3. blok -  100%

4. blok –  100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos  5 265  GWh


Snížení výkonu bloku č. 1 EDU

Ve čtvrtek 10. 5. odpoledne přišla signalizace od zábleskové ochrany blokového transformátoru bloku č. 1 v EDU. Blok byl automaticky odpojen od sítě a zreguloval na vlastní spotřebu (cca 20 MWe). Všechny systémy zapracovaly, tak jak měly. Blok byl po prověření stavu a systému znovu připojen k síti a dosáhl opětovně plného výkonu.

Provoz ETE

  1. Blok 100%, 1075 MWe, výroba letos:  1 804  GWh
  2. Blok 100%, 1088 MWe, výroba letos:  3 400  GWh

Z domova

V Dukovanech začíná výměna paliva v prvním bloku

V pátek 11. 5. ve 12 hodin začali operátoři snižovat výkon 1. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Během odstávky energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé, provedou řady kontrol a v plánu mají i několik významných investičních akcí.

Elektřinu přestal blok dodávat do sítě v 18 hod.

„Od soboty nás na prvním výrobním bloku čeká několik týdnů náročné práce, během kterých provedeme standardní plánovanou údržbu, kontroly mnoha komponent a v plánu máme i řadu investičních akcí,“ sdělil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. V provozu tak budou po dobu následujících necelých dvou měsíců zbývající tři dukovanské bloky. Během odstávky vymění odborníci jednu pětinu paliva a elektrárna provede 34 významných technických a investičních akcí. Stejně jako na druhém výrobním bloku, jehož odstávka úspěšně skončila na začátku května, bude jednou z nejnáročnějších investic rekonstrukce podružných rozvaděčů. Dále elektrárna instaluje regulační armatury na sekundární části zařízení nebo nové čerpadlo chlazení bazénu skladování.


Ze světa

Ohi-4  je další znovu spuštěný japonský blok

10 May (NucNet): Japonský JE Ohi 4 v prefecture Fukui byl 11.5. 2018 znovu připojen k síti. Tento PWR o výkonu  1,127-MW dosáhl znovu kritičnosti (MKV) 9.5. ve  3:00 hod. Informovalo o tom Japan Atomic Industrial Forum. JE Ohi 4 je tak další japonský blok znovu spuštěný po realizaci postfukušimských opatření.

Kontejnment na JE Tianwan 6 byl uzavřen

8 May (NucNet): Vrchlík  kontejnmentu byl osazen na JE Tianwan 6. Jde o čínský  PWR 100 MWe  CNP 1000 domácí provenience. Výstavba bloku začala v září 2016 betonáží základové desky. Na lokalitě Tianwan jsouz v provozu dva b.loky VVER 1000 a dva další bloky VVER 1000 jsou ve výstavbě.

NASA, DOE  a NNSA představili demonstrační jednotku reaktoru pro kosmický program

4 May (NucNet): NASA a US Department of Energy a  National Nuclear Security Administration (NNSA)  úspěšně představili nový  energetický system pro kosmický program, lety na Měsíc, Mars a možná i dále do vesmíru. Systém s názvem Kilopower, produkuje v jaderném reaktoru teplo, které je konvertováno na elektrickou energii  Stirlingovým motorem

Nový černobylský sarkofág bude plně v provozu v prosinci

27 Apr (NucNet):  Nový sarkofág nad havarovaným bloke č, 4 JE Černobyl je hotov a plěn funkční by měl být do konce letošího roku. Prohlásil to president P. Porošenko  při návštěvě  Černobylu 26.4. u příležitosti  32 výročí černobylské katastrofy.

Konstrukce sarkofágu byla nasunuta nad čtvrtý blok v listopadu 2016. Po zahermetizováni a zprovoznění všech pomocných systému bude v provozu minimálně 100 let. Počítá se také s pozdější demontáží starého sarkofágu z roku 1986.Na lokalitě Černobyl má být také zřízené úložiště použitého jaderného paliva.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany